Malá knihovnická slavnost se konala v sále Staré radnice již po  dvanácté. Stejně jako v minulosti byl důležitým faktorem při udělování cen aktivní přístup knihovníkům k modernizacím knihoven nebo úspěšná kulturně-výchovná činnost. Mezi oceněnými s titulem Knihovna Vysočiny 2013 nechyběli ani ty z Brodska.

Letos ale soutěž prošla určitou změnou. Kromě titulu Knihovna Vysočiny vyhlásil pořadatel i soutěž o titul Knihovna Vysočiny 2. stupně. Soutěž je určena knihovnám, které již získaly ocenění Knihovna Vysočiny  v minulosti, ale z kvality práce neslevily. Dále to byla soutěž o nejlepší webové stránky.

V knihovně si zahrajete kulečník

Doslova obtížena cenami odešla ze slavnosti Olga Husslíková z knihovny v Oudoleni. Kromě titulu Knihovna Vysočina roku 2013 si odnesla i cenu za nejlepší webové stránky.

„Četla jsem od mala, hlavně knihy Karla Maye a detektivky. Láska ke knihám mi zůstala," svěřila se Husslíková s tím, že práce v knihovně se ujala proto, že ji v obci nikdo dělat nechtěl. „Nemyslím, si, že bych mohla někomu dávat rady. Knihovník by si měl  uvědomit, že knihovna už není jen půjčovnou, nýbrž centrem společenského dění," odpověděla Olga Husslíková na otázku, jak si má počínat knihovník, aby byl knihovníkem dobrým a oblíbeným.

Knihovna v Oudoleni  pod vedením Olgy Husslíkové za podpory obce jenom vzkvétá. Čtenářům nabízí pestrý výběr knih a časopisů, podílí se na kulturní činnosti, čtenáři si mohou v knihovně zahrát kulečník.

Stejně nadšenými knihovníky jsou manželé Svobodovi ve Svatém Kříži. I tato knihovna oceněná titulem Knihovna Vysočiny 2. stupně kromě pestrého výběru čtiva láká zájemce na kulturní a společenské akce, organizuje soutěže v pečení domácích sladkostí, nebo srazy rodáků.

Podle ředitelky Krajské knihovny Vysočiny Havlíčkův Brod Veroniky Peslerové  se mezi knihovníky hodně mluví o elektronizaci knihoven, o digitalizaci, kterou knihovny budou muset přijmout, ale osobní práce knihovníka a jeho kontakt se čtenářem je nenahraditelná.

Titul Knihovna Vysočiny si kromě Oudoleně například odnesla i knihovna ve Větrném Jeníkově, Komorovicích Radkovicích či obecní knihovna ve Vídni. Titul Knihovna Vysočiny 2. stupně putoval do Svatého Kříže, Nové Říše, Těmic, Čechtína nebo Vojnova Městce. Nejlepší webové stránky má nejen knihovna v Oudoleni, ale také knihovna v Petrůvkách.