Stavbu sportovní haly v Brodě Deník sleduje pravidelně. Podle starosty Brodu Zbyňka Stejskala TJ Jiskra získala na stavbu dotaci 40 milionů korun od Národní sportovní agentury, 15 milionů přispělo město, které sportovcům věnuje na dostavbu i posledních 16,5 milionů korun. „Individuální dotaci podpořili zastupitelé jednohlasně,“ informovala mluvčí městského úřadu Alena Doležalová. Ruku k souhlasu zvedl například zastupitel lékař Jindřich Bárta. „Myslím, že je to jasné. Sport ve městě je třeba podporovat,“ prohlásil.

Podle hejtmana Vítězslava Schreka je pravda, že Kraj Vysočina brodské sportovce nepodpořil. „Ale skutečnost je taková, že Kraj Vysočina má pro přidělení dotací přísná pravidla, které nelze porušit. A sice, že jednomu subjektu nelze přispět během dvou až tří let vícekrát než jednou. A TJ Jiskra v posledních letech už od kraje dotaci na sportovní aktivity získala,“ vysvětlil hejtman s tím, že s vedením města Havlíčkův Brod jednal a do budoucna určitě Kraj Vysočina najde nějakou strategii, jak sport ve městě podpořit.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Jak vysvětlil předseda TJ Jiskra Miroslav Sommer, v Brodě byla jedna stará sportovní hala pro skoro dvě tisícovky sportovců. Už nestačila kapacitně, nevyhověla ani moderním požadavkům na provoz a využití sportovního zařízení.

Negativa ve stávající hale vnímali i návštěvníci. „Největší problém je s tribunou, jelikož diváci prakticky nevidí třetinu palubovky,“ postěžoval si pravidelný návštěvník sportovních utkání Jiří Neubauer. Podle druhého sportovního fandy Pavla Domkáře si sportovci novou halu zaslouží. „Brod je okresní město a tomu mají odpovídat i podmínky pro sportovce. Oddíly nemají kde trénovat, pokud vím, jedna parta jezdí až do Šmolov,“ poznamenal Domkář.

Fotbalisté Rajhradic (v modrých dresech) oslavili sedmdesáté výročí od založení klubu zápasem proti internacionálům Sparty. Zazpívala Ilona Csáková.
FOTO: Blažek i Novotný. Rajhradice slavily výročí proti Spartě, přijela Csáková

Oddíly Jiskry kvůli nedostatku prostoru skutečně trénují ve školních tělocvičnách, některé týmy musejí sportovní soutěže hrát mimo Brod.

Jak upozornil Sommer, v hale bude moderní kamerový systém kvůli bezpečnosti, k tomu velkoplošné obrazovky a datové propojení se stávající halou. „Díky tomu se sportovci mohou na turnajích rozcvičit ve staré hale, ale přitom budou vidět, co se aktuálně děje vedle na hrací ploše,“ podotkl Sommer

Nová sportovní hala v Havlíčkově Brodě
Hala za víc než sedmdesát milionů korun má ekologický provoz, měří na výšku zhruba šestnáct metrů a nabídne nejvě

tší vnitřní prostor široko daleko. Hrací plocha má rozměry 46 krát 30 metrů a je tak jedna z největších v kraji. Vejdou se do ní tři volejbalové kurty. Výška stropu hracího sálu dvanáct a půl metru umožní konání zápasů ve volejbalu na nejvyšší mezinárodní úrovni.