„K urnám přijde tak 30 procent voličů," předpověděl starosta obce Borek na Chotěbořsku Václav Hrubý. V obci je zapsaných 110 voličů, odškrtávat jejich jména bude čtyřčlenná volební komise.

„Sehnat čtyři lidi nebyl zase takový problém, u voleb do evropského parlamentu si zástupce do volebních komisí nominují politické strany. Na podzim při volbách do obecního zastupitelstva budu muset čtyři lidi sehnat sám, to už bude horší," konstatoval starosta Hrubý. Obec v posledních letech získala z Evropské unie například dotace na cyklostezku, ale to podle starosty Hrubého nebude mít na účast u volebních uren vliv. „U nás to občané tak neberou, bruselský parlament je pro ně moc daleko," dodal starosta na vysvětlenou.

„Nechci být špatným prorokem, ale předpokládám, že účast bude velmi nízká," potvrdil předpoklad starosty Hrubého z Borku Jiří Ondráček, starosta obce Krátká Ves na Havlíčkobrodsku. V této obci je zapsaných něco ke dvěma stovkám voličů. Volební komise bude šestičlenná.

Podle starosty Ondráčka volby do evropského parlamentu obyvatele obce moc nezajímají, možná i proto, že obec v posledních letech mnohokrát žádala o evropské dotace na různé projekty a nedostala nic, všechny investiční akce financovali zastupitelé z obecního rozpočtu.  Velký zájem voličů o volby do evropského parlamentu nepředpokládá ani starosta městečka Libice nad Doubravou na Chotěbořsku, Václav Venhauer. V městečku je zapsaných něco přes 900 voličů. „Volební komise bude pětičlenná, sestavili jsme ji bez problémů, ale kolik lidí přijde k volbám, nedokážu odhadnout, stejně jako to, zda někteří vezmou v potaz, že jsme pro městys v minulosti dostali na naše projekty nějaké dotace," konstatoval starosta.  „Volební účast bude u nás tak kolem dvaceti procent, stejně jako posledně," informoval starosta Podmoklan na Chotěbořsku Jiří Zatřepálek. V obci je zapsaných 122 voličů, volební komise je šestičlenná, ale podle starosty moc práce mít nebude.

Venkov je politikou znechucený

„Podle mého názoru a toho, co kolem sebe slyším, jsou občané celkově ze vší té politiky naštvaní, rozčarovaní, žádným politikům nevěří. Evropská unie je pro ně v mnoha případech symbolem nesmyslných zákonů a nařízení," vysvětlil Zatřepálek s tím, že co do objemu administrativy, jsou volby do evropského parlamentu jedny z nejhorších. „Dnes a denně máme plnou datovou schránku různé korespondence k eurovolbám. Vzkazy, maily, upřesnění, nařízení, proklamace politických stran, kdo to má pořád číst? Máme za povinnost rovněž veřejně vyvěsit volební lístky se jmény kandidátů. Volebních lístků je ale tolik, že se ani nevešly na obecní tabuli, takže jsme ji museli polepit z obou stran. Volební místnost na obecním úřadě je toho plná," povzdechl si starosta.

„EU je především zdroj problémů, všelijakých nesmyslných nařízení, příkazů, zákazů, kvót, což nám, živnostníkům, spíš škodí, než pomáhá," potvrdil Zatřepálkovy předpoklady podnikatel Jiří Marek z Havlíčkobrodska.

Názory starostů obcí na Havlíčkobrodsku také potvrzují zkušenosti z minulých let, že volby do Evropského parlamentu provází tradičně nízká volební účast a ani ty letošní by neměly být výjimkou.  Při posledních eurovolbách nepřišlo v Česku k urnám ani 30 procent lidí.