To ale někteří obyvatelé hlavně ve městě kritizují, dnes ještě víc než dřív. „Nežijeme v minulém století,“ to řekla Deníku například Jana Štefánková z Čechovky. „Ne každý chodí spát se slepicemi. Dcera se z města vrací pokaždé domů taxíkem, protože se potmě bojí. Ani mně se to nelíbí. Potmě bych po ulici nešla. Tma nahrává zlodějům. Už dvakrát se mi chtěli vloupat do obchodu. Stojí radnici takové úspory zato,“ stěžuje si podnikatelka.

Havlíčkův Brod o Vánocích. A se světlem. Ilustrační foto.
Kolem Brodu bude v noci tma. Zhasne Mírovka, Svatý Kříž či Mendlova Ves

Milanu Koudelkovi dřív noční zhasínání u Vršovic nevadilo, ale teď se podle jeho názoru v Brodě zvýšila kriminalita. Noční tma tomu nahrává. Upozorňuje, že na náměstí a v parku kolem kostela na Rubešově náměstí je i v noci světlo jak ve dne. Podle Aleny Prchalové je i v lokalitě kolem Jihlavské ulice v noci tma jak v pytli. „Vracíme se zpátky. V osmdesátých letech svítily lampy u nás v noci jen k mostu u Žabince a dál ne. Chodili jsme domů se strachem,“ povzdechla si.

V místních částech se s noční tmou zřejmě smířili. Josef Tesař z Mendlovy Vsi, místní části Brodu nemá pocit, že by ho tma v noci omezovala. „Mě to nevadí a nevím o tom, že by někdo nadával,“ poznamenal. Jozef Vaněček bydlí v Suché. „Nemáme problém v noci u nás na vesnici lidé většinou spí,“ prohlásil. Stejně to vidí i Vít Vodrážka z Ovčína. „Nám spíš vadily lampy, které měly svítit, ale byly často rozbité," sdělil Deníku.

Kde se v Brodě od loňska nesvítí

Od ledna 2023: Zbožice, Jilemník, Březinka, Klanečná, Poděbaby, Horní Papšíkov, Šmolovy, Lipka, Vršek, Občiny u Šmolov, Suchá, Svatý Kříž, Mendlova Ves, Ovčín, Květnov, Novotnův Dvůr, Baštínov, Mírovka, Herlify, Termesivy, Pohledští Dvořáci a Občiny u Vršovic

Od února: 2023: Dolní Papšíkov, Vršovice, průmyslová zóna letiště a další, jako Čechovka a Jihlavská

Podle Václava Laciny ředitele Technických služeb města Havlíčkův Brod přineslo zhasínání opravdu úspory. „ Omezení provozu veřejného osvětlení v příměstských částech se jednoznačně vyplatilo. Úspora je v řádu stovek tisíc korun,“ sdělil Deníku. Noční zhasínání v místních částech přináší městu podle radních asi půl milionu, další jsou úspory v okrajových částech města. Celkem se jedná zhruba o milion.

Lampy veřejného osvětlení zhasínají v místních částech o půlnoci a rozsvítí se ve čtyři ráno, v okrajových částech města je tma od půlnoci do půl čtvrté. Podle technických služeb se to týká hlavně míst, kde jsou staré neúsporné sodíkové lampy. Takových lamp má město skoro šest set.

V parku Budoucnost za kostelem Nanebevzetí Panny Marie je podle ochránců přírody v noci zbytečně moc světla.
V parku Budoucnost je v noci zbytečně moc světla, varuje ekolog. Chce změnu

Michal Bolech má v technických službách veřejné osvětlení na starosti. Také on zdůrazňuje, že se úspory na veřejném osvětlení vyplácejí. „Ale obyvatelé okrajových čtvrtí města se dočkají změn. V části Žižkov a v Perknově už měníme staré lampy za nové úsporné LED osvětlení,“ řekl Deníku. Nové lampy mají podle Bolecha speciální efekt. V nočních hodinách samy světlo ztlumí, ale úplná tma v ulicích nebude. Výměna světel činí asi osm milionů korun. Brod získal dotaci, která pokryje přes polovinu výdajů.