Do klání o senátorský post v obvodu Chrudim, ten zahrnuje i část Havlíčkobrodska, pošle Zdeňka Juračku, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Deníku to exkluzivně oznámil předseda regionálního výboru TOP 09 Havlíčkobrodsko, Martin Sedlák.

„Nominaci Zdeňka Juračky, který bude kandidovat za TOP 09 jako nestranický kandidát, už schválily krajské výbory strany v Chrudimi i Havlíčkově Brodě,“ řekl Sedlák.

Jména kandidátů, kteří se na podzim utkají o křeslo chrudimského senátora, do voleb tento post patří Petru Pithartovi z KDU-ČSL, už oznámili občanští demokraté, sociální demokraté, lidovci, komunisté i Suverenita Jany Bobošíkové.

Další kandidáti

Petr Pithart již kandidovat nebude. „Je to na dlouhou dobu a já bych se ještě rád věnoval svému původnímu povolání. Jsem učitel a moje politická dráha byla spíše taková odbočka,“ nechal se před časem slyšet dnes již jednasedmdesátiletý politik.

Jeho místo  v kandidátce lidovců zaujme starosta Chrudimi, Petr Řezníček.

Připomeňme, že ODS nominovala starostku Hlinska, Magdu Křivanovou, ČSSD radního Kraje Vysočina, Tomáše Škaryda z Chotěboře, KSČM krajského zastupitele, Milana Plodíka z Havlíčkova Brodu a Suverenita Petra Dubna ze Suché u Havlíčkova Brodu. Věci veřejné výběr svého kandidáta zvažují.

„Krajská rada strany o tom ještě rozhodne. Buď nominujeme našeho člena, nebo podpoříme někoho z koaličních stran,“ uvedl za stranu Libor Sojka.

Pozice pravicových kandidátů nebude v senátních volbách jednoduchá. Uvědomuje si to i Martin Sedlák. „Pravice proto může uspět pouze s kvalitními kandidáty a osobnostmi. Jsem přesvědčen, že TOP 09 voličům na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku takového, a to právě  v osobě Zdeňka Juračky, nabízí,“ konstatoval Sedlák. Ten dodal, že podle předběžných odhadů přijde předvolební kampaň Zdeňka Juračky na šest set až sedm set tisíc korun.

Zdeněk Juračka
Narodil se 29. 3. 1945 v Benátkách nad Jizerou. Absolvoval VŠE v Praze. Je prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, předsedou Svazu českých a moravských spotřebních družstev, členem představenstva Hospodářské komory ČR, členem pléna Rady hospodářské a sociální dohody a dalších institucí. Stál u zrodu největší nákupní aliance v ČR: družstva COOP Centrum.  Zdeněk Juračka není členem žádné politické strany. Je ženatý a má čtyři děti. Mezi jeho hlavní záliby patří tenis a vaření.