Příjmy města pro letošní rok činí přes 300 milionů korun, výdaje víc než 400 milionů. Rozdíl je podle radních krytý úsporami z minulých let. Nekonečný příběh stavby cyklostezky na Bílek, který trvá víc než deset let, letos podle místostarosty Tomáše Škaryda nabývá reálné obrysy. Podle vyznavačů cyklistiky je Chotěboř snad jediné město, které jim nemá co nabídnout. Cyklista Jakub Adamec komentoval plány na stavbu cyklostezky pro letošní rok slovy: „Až uvidím, uvěřím. To už nám slibují léta.“

Má bohužel pravdu. „Chtěla bych se zeptat, jestli někdy vznikne v Chotěboři nějaká cyklostezka? Mluví se o ní už několik let," obrátila se přímo na chotěbořské radní s dotazem Hana Vránová dokonce už v roce 2013.

Okolí místa nálezu těla.
Tělo zavražděné ženy leželo mezi Brodem a Bartoušovem. V lese u ropovodu

Jak zdůraznil místostarosta Škaryd, musela radnice ohledně přestavby bývalé vojenské vlečky na Bílek překonat řadu vážných překážek, ale už letos začnou první stavební práce. „Cyklostezka povede po bývalé železniční vlečce na Bílek. Cena je asi 60 milionů korun. Město tolik peněz v pokladně nemá, ale požádali jsme o dotaci. Mám signály, že jsme uspěli,“ řekl Deníku. Podle starosty Ondřeje Kozuba se podařilo městu získat na cyklostezku stavební povolení.

Tak vypadá lávka pro pěší na Kyjovské v Havlíčkově Brodě
Lávka nad obchvatem v Brodě rezaví a potřebuje opravy, podívejte se

Další neméně důležitou akcí je přestavba staré pošty na náměstí na městské muzeum. To sídlilo přes sedmdesát let v tamním zámku, ale koncem roku 2022 majitel zámku Jan Dobrzensky ukončil s muzejníky smlouvu. Jak oznámil starosta Ondřej Kozub, město pro muzeum vyhradilo budovu bývalé pošty na náměstí hned proti úřadu. „Je to velký projekt na tři roky. Budova potřebuje rekonstrukci. Po ní bude do nových prostor umístíme moderní expozici muzea a výstavní síň,“ doplnil.

Zatím jsou muzejní sbírky v depozitáři na Drážkách. V současné době má muzeum ve sbírkových předmětech třicet tisíc exponátů, jako jsou obrazy nebo třeba knihy. „Škoda, že se zámek a město nepohodly. Muzeum na zámku mělo svoji atmosféru. Nevím jestli to bývalá pošta nahradí,“ povzdechl si turista Jiří Doležal.

Most u Rica v Havlíčkově Brodě.
Most u Rica v Brodě čekají opravy, poslouží při objížďce zavřeného mostu u Billy

Podle prvních propočtů vyjde přestavba pošty na sto milionů korun. Výdaje by výrazně zmírnilo podle Kozuba získání peněz ze zlikvidované Sberbank. „Přestože jsme se stále nedočkali výplaty prostředků ze Sberbank a zaplatili jsme první úroky z úvěru, který si město vzalo v předchozích letech, nezahálíme. Nejde přestat investovat, nestarat se o majetek města, školy a školky, pečovatelskou službu, nepodporovat spolkový a kulturní život ve městě nebo sport,“ zdůraznil starosta.

Nejdéle do tří měsíců začne oprava jedné z nejdelších ulic ve městě. Ulice Fominova už opravy potřebuje. Tamní silnice, po které pravidelně projíždí i například i technika hasičů, potřebuje rekonstrukci. Město Chotěboř se na ní podílí s krajem. Z celkové ceny 35 milionů korun zaplatí město asi čtvrtinu na nové chodníky a osvětlení.

Budova infekčního oddělení havlíčkobrodské nemocnice. Foto: poskytla Nemocnice Havlíčkův Brod
Infekční v Brodě je přestěhované. Pavilon nemocnice je nachystaný na bourání

K dalším plánovaným investicím pro letošní rok patří v Chotěboři výstavba dětského dopravního hřiště vedle mateřské školy v Březové ulici. Modernizace ulic Tyršova a Železnohorská, kde zatím jenom samotná projektová dokumentace stojí víc než milion korun, práce na obou ulicích podle výhledu rozpočtu do roku 2027 přijdou asi na 70 milionů, ale radnice počítá s dotací. Či rekonstrukce budovy vedle kina (bývalý Aucon, pozn. autora) pro potřeby pečovatelské služby zhruba za 30 milionů korun.

Top akce Chotěboře:

  • Stavba cyklostezky Chotěboř -Bílek asi 60 milionů, město čeká dotaci
  • Přestavba pošty na muzeum asi sto milionů
  • Rekonstrukce ulice Fominova chodníky a osvětlení asi 8 milionů
  • Opravy ulice Tyršova a Železnohorská 70 milionů, město čeká dotaci
  • Přestavba budovy vedle kina pro pečovatelskou službu asi 30 milionů