„Může se stát, že v konečné fázi nic nebude. Budeme se řídit podle kraje, nebo podle Prahy. Připraveni na manifestaci jsme,“ vysvětloval ještě před jednáním o finanční budoucnosti zemědělců předseda Okresní agrární komory Havlíčkův Brod Václav Grubauer. Účast podle něj přislíbili všechny zemědělské subjekty a soukromníci z Havlíčkobrodska.

Zpomalí provoz

Zemědělské stroje by neměly silnice první a druhé třídy zablokovat. Cílem manifestace je od sedmi do devíti ráno zpomalit provoz. Poslouží k tomu hlavně traktory s vlečnými vozy.

Havlíčkobrodští farmáři váhají

V ostatních částech kraje Vysočina ale měli včera zemědělci jasno. Do provozu se svými stroji v pondělí vyrazí, i kdyby premiér ustoupil. Zemědělci z Havlíčkobrodska spíše čekali, jak se vyvinou události v Praze a co doporučí agrární komora.

„Záleží, jak dopadne jednání s premiérem Topolánkem,“ vysvětloval předseda družstva ZOD Vilémov Miloš Růžička. Stroje tohoto podniku by se mohly v pondělí objevit na silnici mezi Golčovým Jeníkovem a Chotěboří.

Zemědělci z Ledečska jsou připraveni ztěžovat provoz mezi Ledčí nad Sázavou a Světlou nad Sázavou. Pomáhat jim v tom bude zhruba deset traktorů.
Někteří zemědělci se více než s manifestací potýkají s polními pracemi.

„Nevím, jak to vůbec bude. Záleží také, jak na tom budeme s prací,“ uvedl Václav Hůlka, jednatel společnosti Podhradí, s. r. o.

Kdyby Topolánek ustoupil, a zemědělci by přesto uspořádali manifestaci, nemuselo by se jim to podle Grubauera vyplatit. Obává se, že by pak premiér mohl dohodu odvolat.

Zda se manifestace bude, nebo nebude konat, nebylo jasné ještě v pátek odpoledne.

„Předseda vlády Mirek Topolánek údajně předložil nějaké návrhy,“ popisoval ředitel Okresní agrární komory v Třebíči Karel Coufal, který byl v té době ve spojení s pražskou centrálou.

„Zatím předpokládáme, že ta akce bude. Osobně si myslím, že k jejímu zrušení by přispěla jen ta varianta, že Topolánek ty peníze dá.“
Zemědělci chtějí, aby vláda dorovnala přímé dotace na 90 procent toho, co dostávají zemědělci v Evropské unii. Konkrétně se jedná o 2,8 miliardy korun. Ministerstvo financí se zemědělci počítá v rozpočtu na rok 2009 s částkou o více než čtyři miliardy nižší než letos.

„Rozpočet na příští rok má jen 81procentní úroveň ve vztahu k letošnímu roku. Je to nejhorší rozpočet po vstupu do EU,“ řekl Jan Veleba, prezident agrární komory.

ZUZANA KLEMENTOVÁ …:text