Po Světlé nad Sázavou, Michalově statku v Pohledi, Lipnici a Podlipnických kostelích, zavítal v neděli 21. června na dominantu středního Posázaví, vrch Melechov. Oblíbený televizní pořad objevuje pro diváky turisticky zajímavá místa a zajímavé lidi v České republice, a právě proto přijeli scénárista a redaktor Roman Šulc s kameramanem Janem Kubkou natáčet na Melechov.

Při jednom z natáčecích zastavení pracovník Turistického informačního centra ve Světlé nad Sázavou Jaroslav Vála vyprávěl před kamerou legendu o původu Čertova kamene, který je přírodní památkou. Po té u symbolu Melechova, sedmiboké rozhledny, přiznal, že ve skutečnosti rozhlednou nikdy nebyla a není, vysvětlil, jak to je se skutečným vrcholem Melechova.

Věž byla postavena v polovině třicátých let minulého století na domnělém nejvyšším bodě Melechova pro zeměměřičské účely ve výšce 709 m, ale po pečlivém přeměření v roce 1998 byl stanoven nejvyšší bod s nadmořskou výškou 715,13 m asi 600 m jižně od rozhledny, která dnes slouží radioamatérům. Filmařům se pro jejich záměr hodilo, když právě v době natáčení přijela na ten skutečný vrchol početná skupina turistů na kolech. Televizní štáb po Melechově provázel též bývalý starosta Světlé nad Sázavou a uznávaný historik Josef Böhm.

Ten filmaře nejprve zavedl k pamětní desce kousek pod vrcholem, upozorňující na 25. březen 1945, kdy na Melechov vinou špatné navigace seskočili členové partyzánského oddílu Za Prahu, když původně měli být vysazení v jižních Čechách. Po té se televizní štáb zastavil u Melechovské studánky nedaleko věže.

Sám scénárista Roman Šulc uznal, že upravená studánka s chutnou pramenitou vodou patří mezi tajemná místa Melechova a žádný z turistů by ji neměl minout. Celý natáčecí program končil u zříceniny tvrze Nelechov, ležící na svahu Melechova nad obcí Kouty. To byla opět parketa pro Josefa Böhma, který toho o původní podobě a historii tvrziště ví opravdu hodně. Na snímku Jaroslav Vála před televizní kamerou u rozhledný na Melechově.

Jiří Víšek