To vše a mnohem více mohou lidé již více než čtyři roky ochutnávat v kavárně Coffee Noll v Havlíčkově Brodě. Tu provozuje Jiří Janů, prasynovec Karla Nolla, kterému vůbec jako prvnímu byla svěřena filmová role Švejka s výhradním požehnáním Jaroslava Haška.

Kavárna a obchod s delikatesami a sýry navazuje na tradici Nollů v tehdejším Německém Brodě z konce 19. století. Historie obchodu Václava Nolla sahá do let 1896 až 1942, kdy na náměstí provozoval pekařství. Po čtyřech dcerách se narodil vytoužený syn Karel, který se měl stát obchodníkem. Neúspěšná závěrečná zkouška donutila Karla plány rodičů změnit a druhý den, bez souhlasu rodičů, utekl ke Košnerově kočovné divadelní společnosti. Tím se stal do konce svého života „černou ovcí rodiny" a prakticky se více než sám Karel v rodině připomínala jeho pozdější manželka Ella, známá představitelka filmových pavlačových žen.

Košnerova kočovná společnost hrála v Německém Brodě v období 1. až 3. srpna 1922, s výhradním požehnáním autora Jaroslava Haška, představení Dobrý voják Švejk. Po všechny tři dny vystupovali před vyprodaným a smíchem se burácejícím hledištěm. Představení mělo obrovský úspěch a sám Hašek, který se přijel podívat z nedaleké Lipnice, svěřil poté dopisem první filmovou roli jen a pouze Karlu Nollovi. Tento film, který vznikl ještě jako němý byl zároveň předlohou malíře Josefa Lady ke karikatuře Švejka podle vizáže Karla Nolla (kulatý obličej s bambulovým nosem). Filmoví kritici píší, že představitel Švejka, německobrodský rodák Karel Noll, byl prý nejlepší! Škoda jen, že pouze v němém filmu.

Karel Noll zemřel při natáčení komedie Modrý démant v přestupném roce 29. února 1928. Film nebyl nikdy dokončen, právě pro nenahraditelnost hereckého nadání Karla Nolla. Ten ztvárnil více než dvacet filmových rolí a nespočet rolí divadelních.

Kavárna a obchod se sýry, víny a delikatesami připomíná nejen jménem Karla Nolla, ale i vybavením interiéru. Většina artefaktů v kavárně pochází z rodinné pozůstalosti Nollových. Můžete si tu prohlédnout mimo jiné pověřovací dopis od Jaroslava Haška pro Karla Nolla nebo buřinku, lulky, pivní dřevěný narážecí kolík, rodinné pověřovací listy z roku 1892 Ludvíka Nolla, jenž pracoval 36 let jako sládek v brodském pivovaře.

Kavárnu najdete v Horní ulici, po pravé straně, přímo nad Havlíčkovým náměstím. Překvapením pro zákazníky je první patro kavárny se společenskými salonky, kde lidé naleznou soukromí a klid pro rodinné nebo pracovní schůzky, a to s kapacitou až do 30 osob. Pro abiturientská setkání, školení, oslavy a další příležitosti jsou zajišťovány i cateringové služby s teplými jídly.

Kavárna a obchod nabízí více než 40 druhů sýrů, které jsou převážně z Francie, Holandska, Švýcarska a Itálie. V nabídce nechybí ani skvělá moravská, španělská i francouzská vína. Novinkou jsou také bohaté snídaně nebo nabídka sypaných čajů. „Zaměřujeme se pouze na kvalitní výrobky a poctivou domácí kuchyni. Snažíme se nabídnout více, než by od nás zákazníci očekávali. Otevřeno máme 365 dní v roce a otevírací dobu víceméně určují naši zákazníci, ale oficiálně máme každý den od 8 hodin a v pátek a sobotu do 23 hodin " uvedl majitel kavárny Jiří Janů s tím, že v kavárně probíhají zatím nepravidelně i kulturní programy.

„Letos 4. listopadu oslaví Karel Noll sto třicáté páté výročí narození a u této příležitosti bychom rádi na něj zavzpomínali jako na opomíjeného brodského rodáka a skvělého člověka, který se zapsal do české filmové historie, naší kavárny a rodinného dědictví," uzavřel majitel.