Když záchranná služba předminulou neděli odvážela ze sportovní akce v Golčově Jeníkově osmdesátiletého olympionika Pavla Svojanovského, nic nenasvědčovalo tomu, že by se už z nemocnice neměl vrátit.

„Byli jsme přivoláni k pacientovi, který se zranil po pádu z výšky. Šlo o zranění v horní polovině těla. Muže jsme ošetřili a převezli do nemocnice v Havlíčkově Brodě. Pacient byl při vědomí a převoz proběhl bez komplikací,“ řekl Deníku mluvčí záchranné služby na Vysočině Petr Janáček.

Jakub Štraus se "motal" kolem restaurací svého otce. Jedna z nich je i na havlíčkobrodském náměstí.
Pád nadějného hokejisty z Havlíčkova Brodu. Je ve vazbě, čelí vážným obviněním

Pavel Svojanovský se v Golčově Jeníkově účastnil již osmatřicátého ročníku Běhu Jarmily Kratochvílové. Kolem poledne se uskutečnil slavnostní ceremoniál, během něhož Svojanovský oceňoval úspěšné závodníky.

„Bohužel šlo o nešťastnou událost, kdy pan Svojanovský stál na pódiu a stačila chvilka nepozornosti. Šlápl takzvaně do prázdna a z pódia spadl,“ popsal tragickou událost starosta Golčova Jeníkova Jiří Brož.

Školáci se zapojili do čištění řeky a jejích přítoků i v minulých letech. Deník/Libor Plíhal
Sázava v Brodě a okolí prokoukne. Postarají se o to školy i dobrovolníci

Olympionik spadl z více než metr vysokého návěsu nákladního auta. Po pádu slavný sportovec komunikoval, byl při vědomí.

„To, že zemřel, jsem se dozvěděl až druhý den. Je to hrozná tragédie, k níž se dál nebudeme s ohledem na rodinu a příbuzné nijak vyjadřovat,“ dodal starosta Brož.

V rámci Vysočiny v pohybu si lidé mohou zajít zdarma také zaplavat. Ilustrační foto: Deník/Jaroslav Loskot
Vysočina v pohybu. Zdarma mohou lidé sportovat v Brodě, Ledči i Světlé

Ke smrti Svojanovského na závodech v Golčově Jeníkově se vyjádřil i Český olympijský výbor. „Je mi to moc líto. Pavel s bratrem Oldou byli jedním z motorů Českého klubu olympioniků. Pro veslování a celý český sport je to velká ztráta. Upřímnou soustrast celé rodině a všem blízkým,“ kondoloval na webových stránkách šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Pavel Svojanovský byl úspěšný olympionik a legenda českého veslování. Získal stříbro na LOH v Mnichově roku 1972 a o čtyři roky později v Montrealu bronz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chotěboř vylepší venkovní sportovní areál. Za sto milionů korun

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni