„Já už na podobné soutěže jezdil. Tak jsem si řekl, proč něco takového nezkusit u nás. Traktor má na vesnici kde kdo. První soutěž byla na hřišti a zúčastnilo se jí asi dvacet lidí,“ popsal začátky traktoriády Alois Kalců.

Dnes se do Modlíkova sjíždějí pekelné stroje z půlky republiky. Soutěží skoro 40 odvážných, diváci se počítají na tisíce. Většina originálních traktorů, které byly na dvanáctém ročníku soutěže v sobotu 4. září v Modlíkově k vidění, pocházela z domácí dílny. Fantazii se meze nekladly.

Svůj stroj nazvaný Pradědeček traktor nastartoval také Jiří Sýkora z Krucemburku. Vyrobil ho z rádla na brambory. „Pohon mám z motorky. Na soutěži jsem každý rok. Občas vyhrávám, ale jezdím se sem hlavně bavit,“ dodal s úsměvem.

Fotbalisté Havlíčkova Brodu (v černém) se v sobotním utkání rozešli s Velkou Bíteší smírně po bezbrankové remíze.
V Brodě diváci žádnou branku neviděli, fotbalisté Ždírce padli popáté za sebou

Stejně se na trať těšili závodníci Keřkováci Team. Zástupce družstva Josef Dočekal byl na závodech poprvé. „Traktor je můj vlastní. Dostal jsem ho k vánocům,“ pochlubil se a dodal s úsměvem: „Počasí se vydařilo, je tady skvělá zábava. Úžasně se vyřádíme.“

Podle Aleše Kalců není traktoriáda žádná procházka. „Začínáme spanilou jízdou. Soutěžíme v několika kategoriích. Motovary, kategorie odpružených, neodpružených. Soutěžící sjíždí překážky, vleče za traktorem pneumatiku. Musí zvládnout jízdu zručnosti. Kdo chce, absolvuje nakonec jízdu bahnem, náš modlíkovský taxis,“ popsal.

Aleše Kalců těší, že se Modlíkovská traktoriáda stala tak populární. „Soutěžící sem jezdí i přes půl republiky. Chválí nás a natáčejí u nás videa,“ dodal..Havlíčkobrodsko je opravdovou mekkou nadšenců tohoto zvláštního druhu motoristického sportu. Traktoriáda se nejezdí jen v Modlíkově. Soutěže originálních strojů se konají třeba také ve Vilémově a ve Štokách.