Šestiboká zděná stavba se nachází nad jezem naproti světelskému zámku. V minulosti v něm měli klubovnu zdejší skauti. V současnosti je však objekt nevyužívaný a podepsal se na něm zub času. Zajímavá stavba je zapsána na seznamu kulturních památek.

„Do pavilonu začalo zatékat, takže bylo nutné přistoupit k nutným opravám. Začali jsme od střechy,“ uvedl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

Poté, co najatá firma střechu odkryla, zjistilo se, že se jedná o jedinečnou práci italských tesařů. „Jsou tam ručně sekané krovy a kupole je dělaná zvláštní technikou, která se používala právě v Itálii,“ doplnil Jan Tourek.

Nové trámy i další dřevěné součásti proto musely být vytvořeny technologicky stejným způsobem. Náklady na opravu střechy se vyšplhaly na 900 tisíc korun. Částkou 260 tisíc korun na obnovu památky přispěl i Kraj Vysočina.

Turecký pavilon by se mohl v letošním roce dočkat i dalších úprav. Město plánuje třeba opravu ochozu nad řekou. „Někdo tam z vrchu urazil desku. Spadla do řeky a rozlomila se. Potom budeme také uvažovat, jestli se upraví i vnitřek stavby a jaké by mohlo být její další využití, například pro nějaký bufík nebo prodej zmrzliny,“ dodal světelský starosta.

Turecký pavilon byl postaven při úpravách světelského zámku v 19. století. Tehdejší majitel panství hrabě František Josef Salm-Reifferscheidt nechal zámek přestavět do novorenesančního stylu a postaral se také o nynější podobu parku. Ten tehdy obohatil o dva rybníky (Horní a Dolní) a několik romantických staveb včetně Tureckého pavilonu.