K „třífázovému skandálnímu odhalení" venkovního žulového obýváku, zabydleného idealizovanou sochou manželky spisovatele Jaroslava Haška Jarmilou Mayerovou, došlo v sobotu odpoledne u lipnické společnosti Granit.

Autor pětitunového díla, sochař Radomír Dvořák, ho nazval Nomen Omen a slibuje, že socha přečká deset tisíc let.

Inspirace ve stylu Hollywoodu

Zajímavá je historie celého díla.

Jak se svěřil sám autor, nemělo totiž na Lipnici původně být. „Zhruba před třemi lety jsem měl vytvořit sochu pro obec Ždírec u Polné. Rozhodl jsem se pro dílo tvořené z písmen, inspirované slavným nápisem Hollywood. Mělo připomínat historii obce, jejíž název pochází od slova žďáření. Nakonec ale obecní zastupitelé dílo zamítli," prozradil autor.

Tvorbu monumentu měl ale již Radomír Dvořák naplánovanou s lipnickou společností Granit. „Nakonec jsem se se zástupci Granitu dohodl, zda by nechtěli ono plánované dílo pro sebe. Společnost by se tím mohla zviditelnit, byť Granit to určitě nepotřebuje, neboť se jedná o firmu s výbornou pověstí a množstvím zakázek," upřesnil Dvořák.

Na díle složeném z masivních žulových hranolů sám autor odpracoval asi 156 hodin.

„Zbytek vytvářeli dělníci z Granitu, kteří měli občas chuť mě zabít, protože šlo o práci velmi složitou a náročnou," podotkl Dvořák. Jak přiznal, pustil při tvorbě naplno uzdu fantazii. Celé dílo nabízí množství jinotajů, hádanek a symbolů. Například socha manželky Jaroslava Haška, Jarmily Mayerové, má na krku klíč.

„Inspirovala mě k tomu vzpomínka na sochy stavěné v 70. letech 20. století na sídlištích, o kterých se říkalo, že vypadají jako holka, co ztratila klíče," vysvětlil sochař.

Plastika tvořena především písmeny GRANIT LIPNICE, poslouží k odpočinku turistům na jejich cestě k další Dvořákově soše Hlava XXII. V rámci slavnostního odhalení díla Radomíra Dvořáka si návštěvníci mohli prohlédnout také kamenickou výrobu společnosti Granit Lipnice s.r.o.

Ta zpracovává kámen na lomařské a kamenické výrobky jako jsou dlažební kostky, chodníkové obrubníky, silniční krajníky, schody, obkladové a dlažební desky a architektonické prvky ze žuly a pískovce.

K zajištění výroby slouží Granitu vlastní surovina z pěti lomů.