Plné ruce práce tak mají i majitelé a provozovatelé kulturních památek na Havlíčkobrodsku.

Turisté, kteří letos zavítají do Přibyslavi, budou mít kromě návštěvy tamního vyhlášeného hasičského muzea možnost podívat se na město a jeho okolí pěkně z výšky. Otevřena totiž bude po roční přestávce nově opravená kamenná gotická věž, stojící nedaleko kostela Narození sv. Jana Křtitele. „Věž procházela v loňském roce rekonstrukcí, proto ji nebylo možné zpřístupnit," vysvětlil starosta města Jan Štefáček.

Pozadu ale nezůstali ani majitelé hradu v Ledči nad Sázavou, kteří opravili a zprovoznili nové muzejní prostory, a to v místech někdejšího hradního vězení. Muzejní sbírky jsou pro návštěvníky daleko přehledněji roztříděny a vystaveny. „Do nové sezony vstupujeme s novým sociálním zázemím, které hrad v minulosti postrádal," říká jednatel společnosti Hrad Ledeč nad Sázavou a kastelán Luděk Šíma.

V přízemí Malého paláce ledečského hradu sídlí městské muzeum s expozicí ve stylu 30. let minulého století, včetně výstavních vitrín. Jsou zde soustředěny exponáty připomínající historii města – archeologie, etnografie, nářadí a výrobky, sbírka mincí a papírových platidel.

Pozoruhodná je podle Šímy sgrafitová výzdoba stropu renesančního sálu, což je středoevropský unikát. V sezoně je veřejnosti přístupná také až 32 metrů vysoká věž bergriftového typu, ze které je vidět daleko do okolí.

Hravé návštěvníky zve městské muzeum v Chotěboři na originální výstavu, nazvanou Šotek v muzeu.

„Výstava přibližuje pohádkovou a mytologickou postavu šotka, která se usídlila v našem muzeu. Společně s ním návštěvník uvidí mnoho zajímavých a cenných předmětů ze sbírek našeho muzea, muzea v Havlíčkově Brodě a ze soukromých sbírek. Mimořádně budete moci nahlédnout do Budyšínského rukopisu Kosmovy Kroniky české z Národního muzea," informuje ředitel chotěbořské kulturní organizace Cekus, Milan Stránský.

Živá výstava

Expozice zároveň přibližuje historii města, sbírky našeho muzea a dále nabízí přesahy k obecným dějinám, dějinám kultury a k mytologii. Pro hravé návštěvníky, velké i malé, je připraveno množství úkolů, pokusů, hádanek a her. „Ti nejhravější mohou postupně nasbírat vlastní rodinku šotků. Výstava je koncipována jako živá, a to i tím, že se bude během sezony drobně proměňovat. Každou změnu budeme oznamovat na našem webu," dodává ředitel chotěbořské kulturní organizace Cekus, Milan Stránský.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Světlé nad Sázavou je světelské podzemí. Soustava chodeb a slepých odrážek o celkové délce 200 metrů. Podzemí vzniklo ve své konečné podobě pravděpodobně v 15. století. Prohlídky zajišťuje světelské turistické informační centrum. Přístupný turistům zůstává i místní zámek, který v roce 2013 změnil majitele.

„Hlavním cílem majitelů je záchrana kulturní památky, a proto je již zpřístupněn veřejnosti. Vznikly dva prohlídkové okruhy. Prohlídky jsou s průvodcem a začínají vždy v celou hodinu," upozorňuje návštěvníky Světlé informační centrum a kulturní zařízení Kytice.

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě zve na výstavu Baroko na Havlíčkobrodsku Tento ojedinělý počin vůbec poprvé představí veřejnosti řadu dosud nevystavených a nepublikovaných exponátů vysoké umělecké i historické hodnoty, z let 1620 – 1780, mající stěžejní význam pro regionální historii.