VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Turisticky pozapomenutému Jiříkovu vévodí ptactvo

Jiříkov – V oblasti tak trochu turisticky pozapomenuté, konkrétně mezi městy Habry a Chotěboř na Havlíčkobrodsku, se v okolí vesničky Jiříkova nachází malý přírodní ráj.

7.9.2012
SDÍLEJ:

Čerstvý vzduch, půvabná krajina, zajímavé informace i odpočinek. To vše je na stezce u Jiříkova k mání.Foto: Radka Kárníková

A právě sem dnes pozveme čtenáře Deníku.

Zmíněný „ráj" samozřejmě nevznikl sám o sobě, byť příroda je, jak všichni dobře ví, mocná čarodějka. Ruku k dílu  přiložili zejména členové Ornitologického klubu Vysočina. Ti se totiž již patnáct let starají o zachování zdejší nenarušené přírody, a kromě toho se postarali o vznik unikátní ornitologické naučné stezky.

K jejímu začátku se dá pohodlně dostat třeba autem. Ovšem na vlastní stezku, která měří asi čtyři kilometry, se už musí pěkně pěšky. Ale není se čeho obávat, zvládnou ji i méně zdatní turisté a s nimi i děti.

První zastavení ornitologické stezky je umístěno hned u Jiříkovského rybníka. A již zde je na co se dívat.
Kromě všudypřítomných kachen divokých mají na rybníku své „flíčky" i rackové chechtaví a s nimi  i volavky bílé.
Ornitologové, ale i místní lidé by potvrdili, že k vodám Jiříkovského rybníka čas od času zavítá i majestátní orel mořský. Ovšem vidět ho, to se jen tak někomu nepoštěstí. Ale kdo ví, třeba právě vám se to podaří…

Stezka vaše kroky zavede také do přírodní rezervace Havranka. A právě tu si oblíbil například i vzácný čáp černý. U dalšího rybníka, jmenuje se Ptačí bláto, můžete zahlédnout téměř neznámé vodouše či ledňáčka říčního.

Energie přímo
 ze středu Země

V případě, že je nezahlédnete, nebuďte smutní, neboť  na vás čeká další zajímavá přírodní podívaná. Nabídnou vám ji Sedletínská jezírka nebo další místní vodní „oko" – Zmijí jezírko.

A těšit se můžete i na vlastní závěr putování. To totiž vrcholí u čtyřmetrového keltského menhiru. O něm se říká, že jím proudí energie ze středu Země. Proto k němu často přicházejí lidé s léčivými schopnostmi, čerpají u něho svoji další sílu.

Pokud jsme se v úvodu nezmínili o tom, že součástí stezky jsou informační tabule i místa k odpočinku, tak se to dozvídáte právě teď.

A navíc: ti z vás, kteří se chtějí o ptácích a přírodě dozvědět víc, mohou využít pozvání ornitologů a zúčastnit se řady akcí, které pořádají. Za všechny připomeňme například tradiční jarní Vítání ptačího zpěvu.

Radka Kárníková

Autor: Redakce

7.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT