Tisíce školáků na Vysočině mají za sebou první týden testování antigenními testy na covid. Podle informací radního Jana Břížďaly z Kraje Vysočina není situace úplně ideální. Po prvním týdnu bylo pozitivních celkem 13 testů. Osm dětí a pět zaměstnanců škol. Celkem bylo provedeno téměř 52 tisíc testů.

Podle krajského hygienika Jiřího Kose zůstanou v karanténě školáci z Oudoleně na Havlíčkobrodsku a děti ze školy Rošického Jihlava. „Školáky z těchto tříd čeká PCR test aby byla vyloučena falešná pozitivita,“ doplnil hygienik.

Základní škola Oudoleň je trojtřídní. „Podle mých informací je zavřená jedna dvojtřída,“ sdělila starostka obce Blanka Zvolánková.

Podle zástupce ředitele základní školy Evžena Rošického Jihlava jsou v karanténě dvě děti a učitelka. „Antigenní testy dokázaly odhalit pouze několik jednotek pozitivních případů, u kterých se dále tento výsledek musí konfirmovat PCR testem, aby se vyloučila falešná pozitivita,“ upozornil Jan Břížďala, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Statistiky vykazují vyšší čísla neprůkazných testů, těch je evidováno 1158. S ohledem na tuto skutečnost a při zvážení limitů antigenního testování se radní Jan Břížďala přiklání ke zvážení nákupu přesnějších PCR testů.