Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týdny duševního zdraví odstartuje „zázračný lék“

Havlíčkův Brod - Fokus Vysočina tvrdí, že ekonomická krize zvyšuje počet depresí a sebevražd.

1.9.2012
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Denik

Už za několik dnů odstartují na Havlíčkobrodsku Týdny pro duševní zdraví. Letošní ročník bude věnován souvislostem mezi ekonomickou krizí a zvýšeným výskytem depresí, rovněž i dvaceti letům existence Fokusu Vysočina, který se od počátků své existence zaměřil právě na klienty s duševními problémy.

„Téma duševního onemocnění je jistě vážné téma, ale lze se na něj podívat také s nadhledem a trochou nadsázky, aby se lépe zviditelnilo a pomohlo tak k odstraňování stále přetrvávajících předsudků vůči duševně nemocným lidem. Nechali jsme proto vyrobit balení, v uvozovkách. léčivého přípravku MULTI – FOKUS, které obsahuje 20 tablet pro samostatnost a sebedůvěru každého z nás. Účinnou látkou přípravku je porozumění a respekt k situaci lidí s duševním onemocněním," informuje s úsměvem Martin Prášek vedoucí střediska Fokus Vysočina Havlíčkův Brod.

„Týdny duševního zdraví probíhají v celé ČR již více než 20 let. Cílem je bořit mýty o lidech s duševními problémy, informovat o činnosti organizací, které jim pomáhají, a samozřejmě přispět k duševní pohodě nás všech. Také letos v září a říjnu pořádá Fokus Vysočina kulturní a osvětové akce ve městech, kde má svá střediska – v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Chotěboři a Hlinsku," pokračuje Martin Prášek.

Týdny pro duševní zdraví nejsou pouze záležitostí České republiky. Podobné kampaně probíhají téměř po celém světě v období kolem 10. října, který byl vyhlášen Světovým dnem pro duševní zdraví.

Nehod ubývá, sebevraždy stoupají

„Jeho letošním tématem je prokázaná souvislost mezi ekonomickou krizí a zvýšeným výskytem depresí.

Ministerstvo zdravotnictví ČR slibuje převratné změny v uspořádání psychiatrické péče, doufejme, že tyto změny opravdu povedou k rozvoji komunitních služeb pro osoby s duševním onemocněním," konstatuje Martin Prášek.

Problematika duševního zdraví je podle Fokusu skutečně závažná a bohužel stále opomíjená.

„Denně slyšíme ve zpravodajství informace o dopravních nehodách, jsme upozorňováni na rizika související s automobilovou dopravou. Málokdo už ví, že v důsledku sebevraždy zemře v ČR ročně více než dvojnásobné množství lidí než při autohaváriích . Například v roce 2011 to bylo 1 502 osob. Zatímco smrtelných dopravních nehod na silnicích v ČR i celé Evropě ubývá, počet sebevražd v souvislosti s ekonomickou krizí roste," zdůrazňuje Prášek

Duševnímu zdraví je třeba věnovat celospolečenskou pozornost a na problémy více upozorňovat. Ale následovat musí podle odborníků i konkrétní opatření. To je smysluplná reforma psychiatrické péče, potřebné finanční prostředky na komunitní služby, účinné preventivní programy a destigmatizační kampaně.

Dvacet let Fokusu

„Vždy na podzim, v září a říjnu, pořádáme Týdny pro duševní zdraví ve městech, kde má Fokus Vysočina svá střediska – v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Chotěboři a Hlinsku. I letos může laická a odborná veřejnost vybírat z bohaté nabídky kulturních a osvětových akcí, připravili jsme také výstavu k výročí 20 let existence Fokusu Vysočina, která bude umístěna v prostorách Krajského úřadu Kraje Vysočina v období od 11. 9. do 10. 10. 2012," upřesňuje Prášek.

V rámci vernisáže i následných dní se bude prezentovat prostřednictvím 15 velkých posterů historie Fokusu Vysočina a zároveň služby celé organizace. „Záměrně jsme zvolili i jiný než popisný formát prezentace. Chceme veřejnosti přiblížit naši činnost prostřednictvím fotografie, protože jsme přesvědčeni, že je více expresivní než slovní popis a zároveň dokáže vyvolat v lidech mnohem silnější emoce. Chceme tak poutavě přiblížit problematiku duševního zdraví a onemocnění a ukázat ji i z jiného pohledu, než je obvyklé," popisuje Martin Prášek průběh celé akce.

Zároveň Fokus vydal sborník příspěvků uživatelů svých služeb. Pro velkou většinu z nich je to první pokus zveřejnění jejich vlastní tvorby, která jim pomáhá zmírňovat projevy jejich nemoci.

Autor: Štěpánka Saadouni

1.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tentokrát však budou hráči Bystřice nad Pernštejnem (v červeném) a Pelhřimova (v černém) bojovat o body do tabulky krajského přeboru. Sobotní tahák 12. kola začíná v 14.30 na bystřickém trávníku.

Exdivizní souboj: Bystřice hostí Pelhřimov

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

Havlíčkův Brod - První voličkou byla v pátek ve 14 hodin v Havlíčkově Brodě v budově ZŠ V Sadech učitelka na penzi Alena Slavíková.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení