Brodští zastupitelé ještě v září před komunálními volbami schválili v rozpočtu města takzvané přesuny limitů výdajů mezi jednotlivými kapitolami podle aktuálních potřeb. „Nezvyšuje se celkový limit rozpočtu ani změny nemají vliv na zůstatek na účtu,“ informoval starosta Jan Tecl(ODS).

Jak starosta upřesnil, schválen byl příspěvek 850 tisíc na provozní výdaje Městského divadla a kina Havlíčkův Brod, na opravu komunikací U Topíren a Na Poříčí, ale co je důležité, dalších 1,5 milionů korun je připraveno na výstavbu parkoviště u smuteční síně u Nového hřbitova. Stavba za více než 23 miliony korun by měla být podle starosty zahájena letos, ale dokončí se v srpnu 2019. Vznikne tím 100 nových parkovacích míst. Návštěvníci se tak pohodlně dostanou až ke hřbitovu. Parkoviště bude u silnice po levé straně u vstupu do hřbitovního areálu. Nebude chybět ani sociální zařízení a prodejna květin. Parkovací místa u hřbitova budou upravena tak, aby je nemohly obsadit kamiony. Zároveň bude až ke hřbitovu jezdit Městská hromadná doprava.

Nedostatek parkovacích míst u Nového hřbitova pociťují návštěvníci hlavně v nadcházejícím období Dušiček. Současné staré parkoviště kus před hřbitovním areálem u silnice už dlouho kapacitně ani kvalitou nevyhovuje. „O Dušičkách je na parkovišti plno. Nemluvě o tom, že tady o víkendu zas parkují Tiráci, takže se tam s osobákem nedostanete,“ stěžuje si například Marie Beránková z Havlíčkova Brodu.

„U odstavného parkoviště nestojí například ani jedno mobilní WC a o možnosti tekoucí vody ani nemluvě. A tak řidiči nákladních aut běžně vykonávají svoji obvyklou potřebu pod rouškou noci do pole, v lepším případě za zde stojící prodejní stánek s květinami. Potom se nelze divit rozhořčení lidí, směřujících po přilehlé vozovce v dopoledních hodinách na pohřeb či hřbitov. Vždyť v těchto místech často silně fouká a všude kolem se vznášejí zašpiněné a nevalně vonící papírky. A tak když člověk jde na hřbitov v městě Havlíčkově, je mu hned smutno nadvakrát,“ kritizoval nevábné parkoviště nedávno i Jaroslav Švanda z Havlíčkova Brodu. Vyfotografoval i dopravní značku, umožňující celonoční stání, především řidičům kamiónů.

Nedostatek parkovacích míst u hřbitovů ale neřeší jen v Brodě. Aut stále přibývá, i na parkovištích u hřbitovů to je znát. Rozšíření parkoviště u hřbitova plánuje například město Chotěboř. „Jedná se o ulice Žižkova a Na Chmelnici. Celkově by tak mělo vzniknout až osmnáct nových parkovacích ploch a dvě místa pro invalidy,“ říká starosta Chotěboře Tomáš Škaryd (ČSSD). Stejně tak dělal starost nedostatek parkovišť u hřbitova městu Golčův Jeníkov. To získalo zdarma od církve pozemek před hřbitovem, aby tam bylo možné vybudovat parkoviště pro návštěvníky.