I když letošní volební kampaň byla krátká, jsou mnozí lídři vysočinských stran přesvědčení, že voliči k urnám zamíří v hojném počtu.

Největší optimisté mezi lídry věří, že by mohlo přijít více voličů než před třemi lety. Tehdy v kraji mířilo k urnám přes 65 procent občanů s volebním právem. „Záleží na tom, jak se projeví rozhněvanost voličů. Doufám v účast až někde kolem sedmdesáti procent," říká lídr Úsvitu Martin Lank.

Právě okolo minulé volební účasti se pohybují tipy většiny dalších lídrů. Poněkud opatrnější je matador vysočinské politiky, Pavel Kováčik z KSČM. „Odhaduji, že by to letos mohlo být na hranici 62, možná i 63 procent", říká. Také lidovec Josef Herbrych je přesvědčen, že účast nebude vyšší než v minulých volbách.

Extrémně opatrný je vysočinský hejtman Jiří Běhounek „Volební účast vzhledem k očekávanému pěknému počasí nedokážu odhadnout, každopádně číslo nad 50 procent bude úspěch." Jiří Běhounek, kandidující za ČSSD, je podobně obezřetný také v odhadu toho, jak může strana uspět: „Co se týká zisku ČSSD na Vysočině, na rozdíl od pana Sobotky (předseda ČSSD – pozn. red.) nechci říkat, co bychom v našem kraji považovali za úspěch. Věřím ale, že výsledek bude co nejlepší," říká.

Podobně formuluje svůj cíl Pavel Kováčik. „Zásadně netipuji, a neudělám to ani tentokrát. Osobně bych byl spokojen s celkově druhým místem", tvrdí.

Jiní lídři jsou přece jen věcnější a troufají si po týdnech volební kampaně vyslovit i vytoužené číslo: „Očekávám a byla bych ráda za výsledek nad deset procent," uvažuje Věra Jourová z ANO 2011.

Podobně poodhaluje svou metu Josef Herbrych, lídr KDU-ČSL. „Myslím, že dosáhneme na šest procent. Nechci být neskromný, ale pevně věřím, že se lidovci opět dostanou do Sněmovny," tvrdí.

Jen o něco výše míří Jana Fischerová z ODS: „Odpovím tak, jak jsem odpovídala celou předvolební kampaň. Očekávám výsledek jako při krajských volbách 10,29 procenta. A budu ráda za každé procento navíc."

Ochota zatipovat si výsledek není u politiků příliš velká. Za všechny to shrnul Karel Tureček, lídr TOP 09 na Vysočině: „Věštím nerad, jsem racionální člověk. Za realistický program bychom si zasloužili dvacet procent, ale volby nejsou o zásluhách. Tak tipuji kolem dvanácti."

Opatrný optimismus panuje v řadách malých stran. Martin Lank z hnutí Úsvit říká: „Vůbec si netroufám odhadovat. Rozptyl je velký – může to být cokoli mezi dva a půl až osmi procenty."

Podle krajské lídryně Strany zelených Hany Veroniky Konvalinkové jsou voliči letos zaktivizovaní, a volební účast by tak mohla dosáhnout vyšších čísel než v minulých volbách. „Pokud jde o procentní výsledek Strany zelených v Kraji Vysočina, věříme, že pokoříme pětiprocentní hranici," podělila se o svůj tip Konvalinková.

Na podobnou hranici míří i její konkurentka ze SPOZ Ilona Švihlíková: „Mým očekáváním, nebo spíše přáním je zisk alespoň pěti procent hlasů, čím více, tím samozřejmě lépe," říká tato ekonomka.