Celý název závodu zní Melechovský okruh a sraz československých a východoněmeckých motocyklů s podtitulem válka gangů. „Je to strašně složitý název, ale my jsme chtěli ten náš závod něčím zatraktivnit,“ pověděl organizátor akce Petr Soukup s tím, že sraz motorkářů byl od čtvrtka až do neděle.

Nebylo nutné už přijet v gangu, některé se vytvořily až na místě. „První ročníky byly o tom, že přijeli jednotlivci, tady se seznamovali a skupiny vytvořili až na místě. Každý rok byl tedy jiný tým. Účastníci ale projevili zájem, aby mohli přijet společně, takže jsme letos povolili dvojí způsob tvoření gangů. Buďto je můžou utvořit postaru, nebo už přijet jako tým. Fungovalo to a všichni byli spokojení. Jen se nám ten název ještě trochu nafoukl,“ popsal Soukup.

Celkem se v Ledči sešlo na 150 motorek. „Samotných závodníků bylo kolem osmdesáti. Postupně se vytvořilo silné jádro, které přijíždí už ve čtvrtek, ale zase na druhou stranu ubývá lidí, kteří by přijeli jen na sobotu,“ prozradil Soukup.

Na zhruba třicetikilometrovém okruhu čekalo závodníky celkem pět stanovišť a v závěru ještě jízda zručnosti. „První stanoviště bylo motokrosové závodiště, takže tam měli závodníci takový malý polygon, na druhém na ně čekaly otázky týkající se vyhlášky o silničním provozu, následovalo poznávání montážních klíčů, které dalo závodníkům zabrat asi nejvíce,“ vyjmenoval Soukup.

Houbařské úlovky z Havlíčkobrodska.
OBRAZEM: Rostou! Podívejte se na houbařské úlovky z Havlíčkobrodska

„Na čtvrtém stanovišti jsme pro účastníky připravili tlačení malého pionýra pozpátku. Nebylo to o síle ani o věku, ale o inteligenci a paradoxně s tímto úkolem měli větší problém mladší závodníci, protože neměli taktiku těch starších a zkušenějších,“ zasmál se organizátor. „Na pátém stanovišti pak byl historický kvíz a v areálu letního stadionu jízda zručnosti,“ doplnil. Poté následovala tradiční spanilá projížďka městem.

Letošní Melechovský okruh byl ale bez Melechova. „Paradoxně jméno zůstává stejné, trofeje také, ale tvar okruhu je úplně jiný. Vždy jsme jezdili Melechovský okruh kolem obce Melechov a abychom udělali změnu, tak jsme okruh udělali na úplně druhou stranu. Čili za řekou Sázavou směr Jedlá, Bělá, Bohdaneč a tak dále,“ popsal Soukup.

„Každá opakovaná činnost otupí nejen organizátory, ale i účastníky, což se projevovalo i na návštěvnosti. Takže jsme se rozhodli vytipovat si zhruba tři okruhy a budeme je tematicky obměňovat, aby závodníci zažívali každý rok jinou trať a i trochu jiné soutěže,“ vysvětlil Soukup.

O změně názvu ale organizátor neuvažuje. „Bylo mi navrženo, jestli bychom to neměli přejmenovat, ale říkal jsem si, že když už tento název používáme devátý rok, tak by to bylo složité a účastníky by to akorát mohlo zmást,“ přemítal Soukup.

Partyzánský pochod Krucemburk - Vojnův Městec.
Pochodníci se vydali po stopách partyzánů. Tentokrát v okolí Krucemburku