Ve staré místní škole se scházely všechny evangelické děti z Krupska a okolí, později však škola přestala fungovat a všechny děti začaly docházet do tehdejší Obecné školy v nedaleké Dolní Krupé.

Nyní zde fungují Chaloupky, jejichž hlavní náplní je příprava ekologických výukových programů především pro děti z Havlíčkobrodska a okolí, dále semináře a workshopy pro pedagogy a terénní programy do přírody. A právě pro tyto účely učitelská světnička vznikla. S nápadem vybudovat učitelskou světničku přišel místní evangelický farář David Šorm.

„Když sem přijede více dětí najednou, můžeme je rozdělit do dvou skupin, jedna skupina půjde sem, druhá do původní učebny. Tato světnička je v podstatě takovou romantickou představou, jak to dříve ve starých školách vypadalo,“ vysvětluje farář s úsměvem a dodává, že se vybavení shánělo různě po bazarech a internetových obchodech.

Provozovatelem učitelské světničky je místí evangelický sbor. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout, stačí zazvonit na evangelickou faru a mají to i s výkladem.

Zuzana Vágnerová