Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učňovskému školství mohou mistři pomoci

Havlíčkův Brod - Nebude to dlouho trvat a žáci, studenti i učni si půjdou pro  závěrečná vysvědčení.

11.6.2014
SDÍLEJ:

Jaromír KulhánekFoto: DENÍK/archiv

V souvislosti s blížícím se koncem školního roku lze, a to především o učňovském školství, říct, že nemá u nás na Vysočině, ale ani jinde v republice, na růžích ustláno. Učební obory systematicky a po dlouhá léta ubíjejí maturitní studijní programy, a to i ty, jejichž maturitní síla je více než pofidérní a dá se o ní pochybovat. Přesto jsou a budou učni a s nimi samozřejmě i učební obory potřebné, neboť šikovných řemeslníků není a nebude nikdy dost. Tuto skutečnost si naštěstí uvědomují nejen krajské samosprávy, ale také velké firmy a podniky. Snaží se proto český učňovský sektor resuscitovat škálou stipendií a výhod. Otázkou ale zůstává, bude-li tato iniciativa dostatečná. Možná by proto stálo za úvahu vzít do hry i drobné živnostníky, a to po osvědčeném vzoru „předprvorepublikového či prvorepublikového" mustru. Jsem přesvědčen, že optimální model takto pojatého učňovského školství by pedagogové, úředníci a s nimi i hospodářské komory a živnostenské svazy dali dohromady. Jde jen o to najít vhodnou motivaci pro živnostníka, který by byl ochoten si učně vzít, stanovit učni či učnici průběh a místo 
teoretického vzdělávání nadefinovat způsob jeho závěrečného vyhodnocení. Praktická stránka věci by už byla čistě na panu mistrovi. A koneckonců i rodičům, z nichž si mnozí nemohou dovolit díky současné ekonomické mizérii platit svému dítěti drahý internát a cesty do něj, by se mohlo ulevit. Do učení by totiž mohly jejich ratolesti často docházet v místě svého bydliště. Celé generace našich dědů a babiček se právě takto vyučily. Patřil k nim shodou okolností i ten můj děda. Ze Škrd-lovic jezdíval do Krucemburku a několik let se tam učil tesařem. Svou profesi ovládal bravurně po celý svůj život a nikdy nelitoval toho, že se vyučil právě u řemeslníka. Vím, že to celé může vyznívat poněkud archaicky, nicméně vlastní „jádro" tohoto zmíněného systému vzdělávání učňů, jak bychom to řekli dnes my, zůstává moderní stále a dá se na něm stavět, 
a to i na počátku 21. století.

jaromir.kulhanek@denik.cz

Autor: Jaromír Kulhánek

11.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení