Pohyb cizích osob a barevné pásky kolem kašny budí zvědavost některých obyvatel Havlíčkova Brodu. „Co je s kašnou, proč tam není voda?“, zajímala se například Eva Prchalová z Havlíčkova Brodu.

Odpověď Deník získal na havlíčkobrodské radnici. „Koudelova kašna aktuálně prochází pravidelnou údržbou a drobnými opravami. Vlivem okolního prostředí i působením vody se postupem času na kašně objevují různé praskliny a spáry, které je nutné pravidelně opravovat. Dle restaurátorů je také struktura kamene zejména na soše za dlouhá staletí již narušená,“ informoval místostarosta Libor Honzárek.

Restaurátoři se věnují jak schodům, kde tmelí spáry, tak i úpravě uvnitř kašny. Na soše se zase vlivem působení vody usazují minerály, které způsobují skvrny, proto je také nutné pravidelně sochu ošetřit a zbavit ji minerálů. Součástí opravy je také výměna technologie pro úpravy vody.

Práce na opravách Koudelovy kašny v Havlíčkově Brodě. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Koudelově kašně se věnují restaurátoři z Telče. Podle restaurátorky Soni Wolfschützové je Koudelova kašna a hlavně její socha krásnou ukázkou kamenické práce. „Socha Tritona s delfínem je originální a má značnou hodnotu,“ zdůraznila. Že havlíčkobrodské patrioty zajímá, co se kolem kašny děje, restaurátory těší, ale také by se podle toho měli chovat.

„Socha není tribuna. Takže není správné na ni lézt. Je tu riziko poškození. Hlavně v době hokejových oslav socha dostala svoje. Museli jsme ji očistit. Byla místy umaštěná, zřejmě od tuku z klobás,“ upozornili restaurátoři.

Socha je z hrubozrnného pískovce a nešetrné zacházení jí škodí. Proto restaurátoři podle Wolfschützové používají při odstranění nánosů minerálů destilovanou vodu a buničinové zábaly. Teprve pak mohou začít šetrně odstraňovat nánosy minerálů.

Koudelova kašna v Havlíčkově Brodě

  • Kamennou kašnu nechal dle pověsti postavit na náměstí pekař Koudela. Barokní pískovcovou kašnu zdobí socha Tritona, který nad hlavou nese kruhovou nádrž s delfínem a mušlí. Stojí v místě pozdně gotické kašny, která zde stála až do počátku 18. století. Autorem je pravděpodobně sochař Jan Václav Prchal. Před ní plnila tuto funkci patrně pozdně gotická kašna do níž asi ústil středověký městský vodovod, jeden z prvních v Čechách. Význačné technické dílo povolili zřídit rychtáři Michalovi majitelé města, pánové z Lipé, listinou z 26. 6. 1362. Dokonalý vodovod postavil znalec vodních důlních děl z těžby stříbra.

Zdroj: Město Havlíčkův Brod

Práce na opravě kašny a centrální sochy začaly v dubnu. Budou pokračovat jak to počasí dovolí, ale letos se bude muset náměstí bez vody v kašně obejít.

V minulosti již k některým úpravám na kašně došlo. Konkrétně v devadesátých letech nechalo město opravit vodní nádrž a schody. V rámci revitalizace náměstí byla i kašna odborně ošetřena. Pod dlažbou byla také postavena komora s filtrační jednotkou a nově bylo do dna bazénu instalováno noční nasvícení.

Současná kašna, respektive její schodiště a vlastní korpus, byla v devadesátých letech nahrazena věrnou kopií. Koudelova kašna vzbuzuje zájem patriotů ale i vandalů. V Koudelově kašně přímo v centru Havlíčkova Brodu se například loni na jaře koupala nahá šestadvacetiletá žena. Strážníkům tvrdila, že strávila dva dny na záchytce v Jihlavě a potřebovala se osvěžit.