„Je připojen na původní rozvodový systém ovládající pohyb ručiček. K odbíjení celých hodin slouží větší ze dvou původních lipnických cimbálů, které lze spatřit z náměstí,“ popsal stroj starosta Lipnice Zdeněk Rafaj a dodal: „Jejich zvuk se nesl městečkem po desítky let a oznamoval čas mnoha generacím.“ Když obyvatelé Lipnice zapomenou doma mobil nebo potřebují seřídit hodinky, mohou se podle starosty Rafaje spolehnout na to, že ručičky na věži městského úřadu ukazují přesný čas.

Starosta přispěl i špetkou historie. První hodinový stroj byl na radnici osazen 28. dubna 1871. Starší hodiny zřejmě zanikly při velkém požáru v roce 1869.

Nový stroj vyrobil poděbradský hodinář Jan Janata za 440 zlatých. „Dva cimbály, neboli hodinové zvony za 250 zlatých odlili v Litoměřicích. Hodiny se po montáži poprvé rozešly 26. srpna 1871,“ upřesnil starosta Rafaj.

Na hodinový stroj přispěl nejvíce kamenický spolek v Lipnici za to, že mohl těžit kámen v obecním lese. Tento kámen se dodával na stavbu železnice do Německého Brodu.

Zbývající část byla uhrazena z milodarů po velkém požáru. Mechanický hodinový stroj byl později vyměněn za stroj novější vyrobený podnikem OPP Vyškov na Moravě. „Bohužel tento stroj byl již delší dobu velice nespolehlivý a přes časté opravy se jej nedařilo udržet v chodu. Na jaře letošního roku jsme pátrali po novém zařízení a od čtvrtka 15. 10. řídí čas věžních hodin na radnici nový elektronický hodinový stroj řízený radiosignálem,“ dodal starosta.