„Nárůst čísla za Brodsko je spojován s případem rozsáhlé nákazy v domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu,“ uvedl jihlavský hygienik Jiří Kos.

Firma míří do karantény, na dva týdny ji zavřou

Upozornil ještě na jednu novinku. Do karantény na základě výsledků z posledních dní míří firma ze Žďárska. „Jde o společnost Wera Verk v Bystřici nad Pernštejnem, kde se vyskytly případy s vysokým počtem kontaktů. Po dohodě s vedením firmy se chystá přechod závodu do dvoutýdenní karantény, která začne v pondělí,“ řekl Kos.

První domov důchodců

V sobotu hygienici nabírali vzorky i u zbývajících 12 klientů a 22 zaměstnanců domova důchodců ve zmíněné Břevnici u Havlíčkova Brodu. Jako v prvním zařízení tohoto typu se na Vysočině prokázal velký výskyt koronaviru, výsledky testů odhalily, že je nakaženo dvacet klientů domova a šest jeho zaměstnanců.

Dvě klientky musely do nemocnice, zbytek pozitivně testovaných starých lidí má podle vedení tohoto zařízení spíše mírné příznaky. Domov po celý víkend prochází důkladnou dezinfekcí. Ti, kdo v sobotu přes den čekali na výsledky sobotních odběrů, byli oddělení od nakažených.

Kdy a jak se nakazili?

Nyní hygienici a vedení domova pátrají, odkud se nákaza mezi zdejší klienty a zaměstnance dostala. Není vyloučeno, že příčinou může být kontakt s rodinnými příslušníky nebo návštěvami v období před úplným zákazem návštěv. Inkubační doba a aktuální průběh nemoci by tomu nasvědčovaly,“ informovali lidé z vedení domova.

Na Třebíčsku jsou nejméně dva dosud odhalené případy nákazy přímo z Třebíče. Sdělil to tamní starosta Pavel Pacal.