Pracovníci muzea ho objevili v rámci digitalizace sbírek. Jde o historickou divadelní oponu o rozměrech sedm na čtyři metry, na které je namalován vůbec největší obraz někdejšího Německého Brodu. Opona bude při příležitosti oslav 180. výročí existence českého divadla v Německém Brodě vystavena 1. května v Kulturním domě Ostrov.

„Jde o oponu z roku 1885, na které je zachycen Německý Brod z Jihlavské ulice nad tehdejším železničním přejezdem. Vlevo je kostel svatého Vojtěcha a vpravo naopak kostel Nejsvětější trojice," uvedl ředitel muzea Jiří Jedlička. Ten podotkl, že oponu bude nutné restaurovat. „Již jsme informovali vedení města a Kraj Vysočina. Nyní je potřeba vyčíslit náklady na restaurování a samozřejmě chceme nalézt vhodné veřejné prostory, kde bychom ji mohli umístit," řekl Jedlička.

V úvahu přichází například nová budova krajské knihovny či sál Staré radnice. „Rozhodně ji nechceme znovu uklidit do depozitáře, ale na druhou stranu s oponou není jednoduchá manipulace. Komplikace přinesla i při samotném fotografování a museli jsme ji roztáhnout v sálu havlíčkobrodského Klubu Oko," dodal Jedlička.

Autorem historické opony je akademický malíř Gustav Kubeš z Prahy, který ji pravděpodobně vytvořil na základě fotografické předlohy.

„Opona byla snesena při likvidaci havlíčkobrodské divadelní budovy, takzvané Solnice, v padesátých letech minulého století a uložena byla v depozitáři muzea na více než pětašedesát let," řekl František Štibor, člen a režisér havlíčkobrodského Adivadla. Ten podotkl, že depozitář muzea byl několikrát přestěhován, a na oponu se tak zřejmě zapomnělo. „Lidé mohou oponu spatřit 1. května od 17 do 20 hodin ve velkém sále Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě v rámci vernisáže k 180. výročí existence divadla v Brodě," poznamenal Štibor s tím, že opona bude vystavena pouze jeden jediný den.

Podle Jedličky jde o třetí brodskou oponu. „První zvaná Český jazyk k českému srdci od Jana Březiny je bohužel nezvěstná a stejně tak druhá opona od malíře Daleckého z Polničky s pohledem na Německý Brod z Humpolecké ulice," připomněl Jedlička.

„Znovunalezenou a historicky velmi cennou oponou se samozřejmě budeme zabývat, jelikož je na ní z historického hlediska hned několik zajímavostí. Například tehdejší znak města Německého Brodu. Na plátně jsou také vyříznuty dva otvory, které tehdejším hercům sloužily jako kukátka pro sledování lidí v hledišti," vysvětlil Jedlička.

Ten dále podotkl, že opona je také dole o třicet centimetrů kratší, jelikož tam byla umístěna lať, která oponu zatěžovala. „I tuto část chceme zrestaurovat a vše uvést do původní podoby," uzavřel Jedlička s tím, že muzeum k těmto účelům pravděpodobně využije i nějaké dotace.

Připomeňme, že Krajské muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě se nedávno „blýsklo" i zveřejněním unikátního nálezu souboru 341 zlatých a stříbrných mincí, které získalo od poctivého nálezce. Mince byly raženy na přelomu a v první polovině 17. století.