Například u frekventované křižovatky před Cityparkem neměl z dvaceti chodců roušku jediný. Pravda, někdo měl roušku pod nosem, jedna paní se chránila šátkem, ale o dodržování dvoumetrových rozestupů nemohla být vůbec řeč. To by totiž lidé stáli tak daleko, že by přejít na zelenou už prostě nestihli.

Mapa nakažených v obcích na Vysočině na sto tisíc obyvatel.
Vzdorující Hrutov. Proklikejte si, kde je na Vysočině kolik nakažených

Jiná situace pak byla na zastávce MHD u Kauflandu. Tam nemělo roušku poměrně dost osob. Někteří na to prostě nemysleli, na svůj autobus čekalo i pár kuřáků a dvěma čekajícím ženám roušky překážely v konverzaci. „Pojedeme céčkem,“ usoudila jedna z nich při pohledu na přijíždějící plný autobus. Paradoxně ona sama se rouškou v tu chvíli nechránila.

Hokej ne a demonstrace ano?

Koronavirus je aktuálně mezi veřejností téma číslo jedna. „Já to prostě nechápu, na hokej chodit nemůžeme, ani s rouškami, a pro jistotu zastaví celou ligu,“ zlobil se fanoušek Dukly Jihlava a pokračoval: „A pak v Praze dovolí demonstraci, kde je jasný, že ty lidi roušku mít nebudou a ani nikdo nespočítá, jestli jich je jenom pět set.“

Při počtu testovaných už není nijak zvláštní potkat někoho, kdo má test za sebou. „Testování nebylo bolestivé, mně to bylo skoro až příjemné,“ svěřuje se mladý cestující. „Babička tedy říkala, že jí to bolelo hodně, asi má menší nos,“ usoudil v odpovědi jeho známý.

Kromě největšího města na Vysočině se Deník zaměřil také na to nejmenší okresní, Pelhřimov. Ve středu před druhou hodinou odpoledne se před budovou městského úřadu v Pelhřimově vytvořila fronta zhruba čtyřiceti lidí. Kromě jednoho kuřáka všichni, kteří čekali, měli poctivě nasazenou roušku. Někteří příchozí se také snažili dodržet nařízené rozestupy. „Nošení roušky mi vadí, je to nepříjemné. I přesto ji ale nosím všude, kde je to teď nařízené,“ řekla Jana Izáková.

Dívky stojící ve frontě na řidičský průkaz se shodly, že je roušky nijak neomezují. Chrání se přitom i zaměstnanci úřadu, musí. „Nákazy se nebojím. Roušku nosím jenom v práci. Žiji v přírodě, takže tam ji vůbec nepotřebuji,“ řekla úřednice Veronika, která nechtěla prozradit příjmení. Její totožnost ale Deník zná.

Ochranná opatření před šířením koronaviru v městské hromadné dopravě v Jihlavě. Na snímku je malý autobus.
Od pátku začnou v jihlavských autobusech a trolejbusech platit nová pravidla

Na pelhřimovské zastávce MHD Osvobození neměla roučku jen jedna cestující, která zrovna jedla. V autobuse pak lidé jezdí výhradně s rouškou a narozdíl od cestujících MHD v Jihlavě jí někteří ani nemívají pod nosem.

Lidé, kteří ve středu odpoledne čekali na světelné křižovatce u přechodu pro chodce v blízkosti pelhřimovského autobusového nádraží, kde se vytvořila fronta, ve většině případů nasazenou roušku neměli. Snažili se ale dodržet alespoň nějaké rozestupy.

Tou dobou běhaly ve Žďáru nad Sázavou děti na hřišti a až na dvě výjimky měly všechny roušky. V Třebíči nosí lidé roušku často i v situaci, kdy se proplétají cestičkami mezi panelovými domy a široko daleko nikoho nevidí. Stejně tak nosí roušky i cyklisté, naopak z řidičů osobních aut nemá roušku téměř nikdo.