VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravy v nemocničním parku spějí do závěrečného finiše

Havlíčkův Brod – Projekt revitalizace parku kolem havlíčkobrodské nemocnice rych-le pokračuje a není vyloučeno, že bude dokončen o dva měsíce dříve, než se plánovalo.

12.8.2013
SDÍLEJ:

Poslední úpravy. Doslova oázou klidu by se měl stát „omla- zený“ nemocniční park v Havlíčkově Brodě.Foto: Petra Černo

„V současnosti se budují nové chodníky v nemocničním parku pod budovou A bývalé chirurgie. Nový altán, který vznikne před budovou plicního oddělení, přinese pacientům větší komfort a příjemnější prostředí pro odpočinek," informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

„V období vegetačního klidu došlo k odstranění dřevin určených ke kácení. Jednalo se o napadené dřeviny a stromy v nevyhovujícím stavu. Na tyto práce navázalo odstranění pařezů a výsadba nových, projektem předepsaných stromů. Vysazovány byly stromy v předepsané velikosti s obalem ze zeminy, která umožní snadnější zakořenění stromů a rychlejší začlenění těchto stromů do parku. V současné době máme již zasázenu většinu předepsané výsadby," sdělil k průběhu projektu technický náměstek nemocnice Josef Tvrdý.

Stromy potřebovaly ozdravnou kúru

Výsadba zbývajících stromů proběhne podle Černo v září tohoto roku. V minulém měsíci byl proveden  zdravotní a  bezpečnostní řez a zpevnění koruny na stávajících stromech i plochách. Nyní se budují dva hlavní chodníky přes spodní park, které budou dlážděné a umožní  lepší přístup do objektu nemocnice. Dále se upravuje část parku kolem sochy zakladatele nemocnice, lékaře Františka Zahradnického.

„Na tyto práce bude navazovat vybudování altánu před plicním oddělením a domovem pro seniory, čímž se vylepší podmínky pro využívání parku pacienty nemocnice i seniory z domova," doplnila mluvčí Černo.  Před dokončením náročného projektu revitalizace nemocničního parku bude ještě provedena výsadba projektem předepsaných keřů a na některých místech bude nový trávník.

„Projekt bude hotov do konce října, oproti plánovanému dokončení v prosinci 2013," sdělil náměstek Tvrdý.  V roce 2009 vznikl za podpory Kraje Vysočina projekt nazvaný Revitalizace parků v zařízeních zřízených Krajem Vysočina, do tohoto projektu byla zařazena i Nemocnice Havlíčkův Brod.

Následně vypracoval autorizovaný architekt pro krajinářskou architekturu  Vít Doležel kompletní projektovou dokumentaci na revitalizaci parku v areálu nemocnice.

Jak doplnila mluvčí Černo, uvedený projekt byl projednán na odboru životního prostředí města Havlíčkův Brod a schválen Českou inspekcí životního prostředí. Po schválení Ministerstvem životního prostředí a získání finanční podpory z fondů EU byla vyhlášena odborem životního prostředí Kraje Vysočina na realizaci projektu veřejná soutěž.

Uskutečněním uvedeného projektu byla pověřena firma GREEN PROJECT s. r. o., která tuto soutěž vyhrála. S uvedenou firmou uzavřel Kraj Vysočina smlouvu na realizaci projektu. V lednu 2013 začala firma GREEN PROJECT s. r. o. s realizací revitalizace parku v areálu Nemocnice Havlíčkův Brod. Dokončení celé akce je nyní plánováno na říjen 2013. Park leží v intravilánu města Havlíčkův Brod a zahrnuje nejen stromy, keře a květiny rostoucí a zkrášlující prostředí areálu krajské nemocnice, ale zároveň zeleň, která náleží k domovu důchodců. Málo známou skutečností zůstává, že historie nemocnice sahá až do doby habsburské monarchie, přesněji k roku 1897, kdy byla na oslavu 50tiletého panování „Jeho veličenstva císaře a krále Františka Josefa I. nákladem okresu německo – brodského vystavěna „Nemocnice císaře a krále Františka Josefa I.". Věk nejstarších stromů lze potom odhadovat okolo sta let, a tedy  ošetření, dohled a péči dendrologů nutně potřebují.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kolo nezamkl a už se sním neshledal

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení