„Ve spolupráci s Krajem Vysočina pořádáme už desátým rokem projekt Prevence dětských úrazů. V roce 2012 se na Vysočině zranilo nejvíce dětí v celé republice. Teď to naštěstí trochu kleslo,“ uvedla Lenka Vrzalová ze Státního zdravotního ústavu.

Cílem projektu je snížit množství a závažnost úrazů u dětí a proškolit učitele základních škol v poskytování první pomoci. Účastní se ho už více než polovina základních škol a jejich počet každým rokem vzrůstá.

Městys Krucemburk.
Farníci budou v sobotu plesat v Krucemburské sokolovně

Mezi nejčastější dětské úrazy patří zranění hlavy. „Ty tvoří polovinu našich výjezdů,“ podotkl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček a dodal, že dále vyjíždí například ke zlomeninám či popáleninám.

Na děti čeká dopoledne zaměřené na zdraví. „Postupně obchází stanoviště s tematikou první pomoci. Na každém se naučí něco jiného. Dozví se například informace ze zdravovědy, vysvětlí si výživovou pyramidu nebo se třeba naučí obvazovou techniku,“ přiblížila ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě Ilona Loužecká.

Lyžařský areál Kadlečák.
Dobrá zpráva pro lyžaře. Vlek na Kadlečáku se v pátek rozjede

Zdravotníci se zaměří i na starší děti. Pro žáky osmých tříd mají připravenou První pomoc do škol, která je ještě intenzivnější. „Čeká je sedm hodin teorie, kterou učí zástupci Červeného kříže, a tři hodiny praxe se záchranáři. Ti jim ukáží sanitku, defibrilátor, natočí EKG nebo je třeba nechají potěžkat zdravotnický batoh. V neposlední řadě se naučí i správně komunikovat s dispečerem záchranné služby,“ přiblížila za Červený kříž Jana Kudlová.

„Děti se díky těmto kurzům méně bojí a v případě potřeby neváhají poskytnout první pomoc,“ všimla si Kudlová.

Pomoci jim však mohou i v jiných situacích. „Tato akce má rozhodně význam. Například můj syn díky získaným poznatkům neměl jediný problém při testech na řidičský průkaz,“ svěřila se Vrzalová.

ČTVRT STOLETÍ. Tak dlouho stál v čele sboru hasičů Perknov jeho starosta Jiří Kostka.
Hasičské uniformě se Jiří Kostka upsal na celý život
Dětské úrazy
za rok 2019
celkem: 1 056
děti 0-8 let: 375
děti 9-18 let: 681
nejčastější zranění: rozbitá hlava, zlomená ruka, zlomená noha, popáleniny, opařeniny…

To potvrdila i dvaadvacetiletá Kateřina Marešová z Pelhřimova. „Kurzy první pomoci jsme měli na základní škole několikrát. Sice jsem zatím nikomu život zachraňovat nemusela, ale pomohly mi při získání řidičského průkazu. Testy tak rozhodně byly snazší,“ pověděla studentka.