Ve třech etapách postavila ve vlastním areálu v Havlíčkově Brodě, a to v průběhu posledních dvou let, solární systém, který dosahuje 913 kW instalovaného výkonu. Firma do projektu vložila vlastní peníze, ale také čtyřicet pět milionů korun z úvěru, který jí poskytla banka.

Návrh zákona, kterým vláda chce omezit státní podporu producentům solární elektřiny a který poslanci minulé úterý schválili a poslali do Senátu, zaskočil nejen Antonína Urbana, ale i další podnikatele, kteří na solární byznys vsadili.

Pokud zákon projde Senátem a podepíše ho prezident, v následujících třech letech bude sluneční energie zdaněna 26 procenty. Zdanění se dotkne všech elektráren, které byly uvedeny do provozu loni a letos.

Je to jako blesk z čistého nebe

„Znamená to, že naše společnost přijde v nadcházejících třech letech o přibližně osm a půl milionu korun,“ řekl Antonín Urban a na přímou otázku, jestli přijetí zákona ohrozí společnost B:POWER, odpověděl, že ne, protože má dostatek kapitálu na krytí výpadku bankovního financování.

Uvedený zákon přišel podle Urbana doslova jako blesk z čistého nebe. „Navíc jde o naprosto nesystémové a nekoncepční a s nikým nediskutované řešení, které nebylo řádně analyzováno ani diskutováno s odbornou veřejností,“ nechal se slyšet Antonín Urban.

„A ve svém důsledku postihne investice do energetiky jako celku. Nejenže položí řadu podnikatelských subjektů, které si na výstavbu solárních systémů vzaly úvěry, ale ohrozí i dodavatele. Vím například o firmě, která nakoupila komponenty potřebné pro výstavbu solárních systémů za 80 milionů korun. Investoři objednávky zrušili a zboží teď leží ve skladě v Hamburku. Vím o subjektu, který podnikal v oblasti instalace řídících systémů pro fotovoltaiku. S největší pravděpodobností teď přijde o více než sedm milionů korun. A tak bych mohl pokračovat dál,“ konstatoval Urban.

Ten současně upozornil, že zákon postaví do nezáviděníhodné situace i banky. „Úvěry, které v souvislosti s výstavbou solárních systémů poskytly, se rázem stanou rizikovými. A nesmíme zapomenout na to, že přijetí zákona, který mění zpětně podmínky pro investice, je i velmi špatným signálem pro investory. Sráží Česko na úroveň Balkánu,“ prohlásil Urban. „Kdybych tušil, že vláda změní za pochodu původně nastavené parametry solárního byznysu, investoval bych z Kypru, nebo Holandska. Tedy ze zemí, které mají s Českem dobré smlouvy o ochraně investic,“ vysvětlil Urban a upozornil na skutečnost, že Česko čeká vlna soudních sporů a drahých mezinárodních arbitráží.

Spotřeba roste

Spoluvlastník velké fotovoltaické elektrárny u východočeských Nasavrk Dušan Hořčička si například postěžoval na skutečnost, že za vyrobenou solární elektřinu bude v nadcházejících třech letech ještě doplácet.

„Srážková daň znamená nejen netvořit zisk, ale netvořit ani fond reprodukce. Budeme muset výrobu solární energie dotovat zhruba šesti miliony korun ročně,“ uvedl Hořčička.

Podle České fotovoltaické průmyslové asociace poškodí uvedený zákon na 1 500 firem. „Ohroženo bude navíc i zhruba pět tisíc pracovních míst,“ zdůraznil prezident asociace František Šmolka.

„Nepopiratelným faktem zůstává, že spotřeba elektrické energie v České republice roste a cena silové elektřiny spadla v poslední době o třicet procent. Propočty české vlády o hrozícím zdražení elektřiny byly tudíž chybné,“ řekl podnikatel Urban. „Vláda udělala dvě chyby. Nejprve špatně nastavila zákonný rámec pro investování do fotovoltaiky a teď přijala ke vzniklé situaci nesprávné opatření,“ uzavřel Urban.

Kolik je u nás solárních elektráren
V lednu minulého roku bylo v České republice 1 475 solárních elektráren, které do sítě dodávaly 65,7 MW. Za rok jejich počet stoupl na 10 145 a výkon činí 693,6 MW. Další sluneční elektrárny se ale ještě na poslední chvíli dokončují. Do konce letošního roku by mělo být do distribuční soustavy připojeno dalších celkem 1 400 až 1 600 MW.