Zahájení Úsobského kulturního léta je tam připraveno již na tento pátek. Program zahájení potrvá do této neděle. Jako obvykle vše začne v pátek večer na takzvaném Městečku o půl osmé country večerem. Zahraje a zazpívá uskupení Schovanky a vystoupí také country formace ze Strakonic W&C.

V sobotu jsou již tradicí závody do vrchu. Začnou dopoledne v devět hodin a pořádá je místní Veterán klub Úsobí. O půl druhé odpoledne bude muzikantská pouť slavnostně zahájena vystoupením dětí ze školy a školky, pak zazní hity z TV Šlágr manželů Osičkových s cimbálem. Návštěvníci uslyší i Live Drums, Vojtu Kotka a Zewláky, zahrají také El´Brkas, a večer to bude Fortuna Petra Milichovského.

V neděli začne slavnostní den bohoslužbou v kostele svatého Petra a Pavla o půl desáté dopoledne. Po obědě, o půl druhé, dorazí populární Eva a Vašek, později vystoupí Obecní dechová hudba s Blankou Tůmovou a Milanem Černohousem. V podvečer si diváci užijí koncert zpěvačky a houslistky Aleny Přibylové and her Longhairs. Večer o půl osmé se bude možné těšit na na rock-jazz-funkový Jada Band, a od devíti hodin vystoupí skupina YoYo Band. Ta udělá pomyslnou tečku za zahajovacím víkendem.

„YoYo Band v Úsobí poslední tři ročníky nebyl, ale doufám, že to nic neubralo na našem velmi dobrém vztahu, který se zrodil díky Agentuře ARS Josefa Zámečníka. Odehráli zde mnoho vystoupení, kterými jsme většinou uzavírali muzikantskou pouť. Přátelství a dobrý vztah vznikl po několika úvodních ročnících a díky osobním vztahům Josefa Zámečníka se členy YoYo Bandu," prozradil starosta Úsobí Karel Kameník.

Půlroční přípravy

Po celý víkend je na nádvoří úsobského zámku přístupná výstava historických vozidel členů Veterán klubu Úsobí a uvnitř zámku pak zájemci najdou i expozici obrazů a paličkované krajky Ludmily a Stanislava Bartůškových.

„V pořádání kulturního léta i muzikantské pouti se držíme tradičního řešení a s takovým programem, aby si každý návštěvník našel to své vystoupení. Organizaci máme za ta léta již nacvičenou, a tak asi nejnáročnější je sestavení vlastního programu kulturního léta v návaznosti na finance tak, aby se pokud možno nemuselo sahat do obecní kasy," doplnil starosta.

S přípravou se začíná hned po Novém roce a finišuje se během června. V přípravných pracích pomáhají místní dobrovolní hasiči, zahrádkáři i sokolové. Každoročně muzikantskou pouť doplňuje Veterán klub Úsobí výstavou veteránů na úsobském zámku.

Program
Muzikantská pouť je součástí Úsobského kulturního léta, které pokračuje dalšími prázdninovými koncerty. Ty se budou konat -
- 6. července: The Best, George Gershwin, Ladislav Kozderka 
a Czech Colegium, zámek;
- 13. července: Šansony, Petra Ochová, Soňa Brabcová, kostel svatých Andělů strážných;
- 27. července: Josef Zámečník se svými hosty, farní kostel svatého Petra a Pavla.

Kateřina Malá