Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úvěr městu zmrazí investice

Přibyslav – Dokončení rekonstrukce základní školy v Přibyslavi podpoří město v roce 2014 úvěrem v řádu desítek milionů korun.

17.12.2013
SDÍLEJ:

Radnice v PřibyslaviFoto: Deník/Archiv

To znamená, že v rozpočtu na příští rok se v kolonce výdajů a plánovaných investic bude výrazně škrtat.

„Zastupitelé a rada města odsouhlasili investiční akci do třetí a čtvrté etapy rekonstrukce základní školy," sdělil starosta Jan Štefáček.

Místostarosta Martin Kamarád vysvětlil, proč si město na rekonstrukci školy bere další úvěr.

„Město získalo na čtvrtou etapu rekonstrukce školy státní dotaci ve výši 24 milionů korun s tím, že tuto investici předfinancuje z vlastních zdrojů a peníze budou proplaceny zpětně. Navíc je třeba provést třetí etapu rekonstrukce, kterou město bude financovat celou ze svého, tak to bylo i v plánu," řekl Kamarád a dodal, že třetí etapu nel-ze odsunout na pozdější dobu, ani ji zrušit s ohledem na důležité stavební prvky, například zateplení školy.

Podle starosty Jana Štefáčka na zastupitelstvu proběhla na toto téma rozsáhlá diskuse.

Celková rozpočtová cena obou etap je asi 113,8 milionu korun. Bez úvěru se stavba neobejde, byť jeho konečná výše bude odvozena i od skutečné ceny díla.

Kanalizace je moc drahá

Úvěr bude tedy znamenat pro rok 2014 výrazné škrty v kolonce výdajů. Například z investičních plánů vypadne kanalizace v obcích Dobrá a Keř-kov.

Podle místostarosty Kamaráda po zpracování hydrogeologického průzkumu a výkazu výměr vzrostla rozpočtovaná cena díla z původních 40,7 milionu na 62,1 milionu korun.

Zároveň se stavbou školy není, i přes padesátiprocentní dotaci, v silách města tuto stavbu v současné době uskutečnit. S ohledem na komplikovanou finanční situaci nebude možné uskutečnit ještě další menší investice v některých místních částech.

Konkrétně u kanalizace v Dobré je otázka, zda informace o tom, že v příštím roce se stavět nebude, není pro obyvatele Dobré spíš pozitivní zpráva. Na posledním jednání na jaře letošního roku dala většina obyvatel Dobré najevo, že o kanalizaci nestojí.

Hluboko do kapsy

„Žádnou kanalizaci nechceme," vzkázaly ale dvě třetiny obyvatel Dobré a uvádějí následující argumenty.

„Narostou nám poplatky nejméně dvojnásobně, protože budeme muset kromě vodného platit ještě stočné. K tomu si budeme muset zaplatit ze svého stavbu přípojky k nemovitostem. Ne každý na to má. Tam,  kde to bude ke kanalizačnímu řadu daleko, to sto tisíc nespraví. Město Přibyslav pak kanalizaci prodá VaKu (akciová společnost Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod – poznámka redakce), aby se ucpaly díry v rozpočtu z rekonstrukce školy a opravy mostu v Ronově," namítli obyvatelé v Dobré.

„VaK potom vyšroubuje ceny a my budeme jen platit a platit. Nemluvě o poruchách. Když se kanalizace někde ucpe před víkendem, dva dny se neumyjete, než to někdo přijede z VaKu spravit," poukázali dále lidé z Dobré. Kanalizaci nechtějí ani v sousedním Keřkově. Důvod je zhruba stejný.

Rodiny, které mají hluboko do kapsy, a v Keřkově jich není zrovna málo, si nemohou stavbu drahých přípojek dovolit.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení