„Hlavní účetní zpracovala předběžný návrh rozpočtu na rok 2015 proto, abychom mohli zodpovědně posoudit, zda by byl dostatek finančních prostředků na uvolněného starostu. V malých obcích není dostatek finančních prostředků, proto funkce uvolněného starosty prakticky není možná. Konkrétně v naší obci by byly roční výdaje vyšší 
o 107 200 korun, takže bychom museli zkrátit obecní potřeby," konstatuje současná starostka Marie Kollariková.

Funkci uvolněného starosty nedoporučuje již proto, že na běžnou agendu má obec přijatou administrativní pracovnici. To ovšem neznamená, že by starosta ve Stříbrných Horách měl málo práce, spíš naopak. Podle starostky Kollarikové práce naopak rok od roku přibývá.

„Jenom nutné návštěvy různých úřadů a institucí, žádosti o povolení, která musíte předložit osobně, a další administrativa s tím spojená zaberou neuvěřitelné množství času. Já tu práci dělat mohu, protože jsem v důchodu, ale pro člověka, který má stálé zaměstnání, je práce neuvolněného starosty trvalé pracovní vypětí a stres," povzdechla si Kollariková.

A to je jeden z hlavních důvodů, proč se do „starostování" v malých obcích nikdo příliš nehrne. Někde zastupitelé vhodné kandidáty doslova přemlouvají, aby funkci starosty přijali, případně ty osvědčené a zkušené starosty prosí, aby na úřadě ještě nějaké to volební období vydrželi. „Já se už přemluvit nedám, na úřadě další volební období nezůstanu," říká Kollariková.

Ani obec Borek na Chotěbořsku si nemůže dovolit starostu na plný úvazek. Zdejší zkušený starosta Václav Hrubý věnuje práci pro obec veškeré volné víkendy, soboty, neděle a osobní volno, jeho finanční odměny tomu ale rozhodně neodpovídají. „Obec si to nemůže dovolit," vysvětluje pokaždé, když se ho někdo ptá na výši starostenského platu.

Podle starosty Petra Zadiny z Radostína u Havlíčkova Bro-du není možné být starostou 
v malé obci pro peníze. Neboť plat neuvolněného starosty se počítá asi v pěti korunách na hodinu. Vyšší platy si vyplácet nelze, zatížilo by to obecní rozpočet. Neuvolnění starostové tak ze svých kanceláří po večerech i o nedělích organizují za nesrovnatelně menší mzdy to, nač mají jejich kolegové ve městech celý úřednický aparát. To se v některých případech podepisuje na jejich zdraví.

Být hlavou obce je adrenalinový sport

Ze zdravotních důvodů odešel z funkce před komunálními volbami například bývalý starosta Rozsochatce na Chotěbořsku Vladimír Vágner. Se zdravotními potížemi skončil v úřadu i bývalý starosta Pohledu František Vondal. Obec se zadlužila stavbou základní školy, kterou nedokončila, a musela vracet státní dotace v desítkách milionů.

Jeho nástupce Milan Klement je sice uvolněným starostou na plný úvazek, ale to jeho situaci nijak neulehčuje. Podle ostřílených starostenských matadorů ten, kdo nemá potřebnou výdrž, nemůže funkci neuvolněného starosty zvládnout, neboť je to doslova adrenalinový sport.

Doslova železným zdravím a vůlí disponuje zřejmě starosta Podmoklan u Ždírce nad Doubravou Jiří Zatřepálek. Podle jeho zkušeností je ideálním starostou pro malou obec s nízkým rozpočtem aktivní důchodce s vlastním příjmem a dostatkem volného času.„Práce neuvolněného starosty se nedělá pro peníze. Denně musí starosta číst desítky e-mailů od různých institucí. Neustále někam posíláte hlášení, vyplňujete zbytečné dotazníky, odpovídáte na nesmyslné dotazy. Naštěstí jsem důchodce, tak si ten čas nějak najdu. Ve velkých městech má starosta k ruce tým lidí, na obci je na všechno sám. Nemluvě o tom, že když je neuvolněný, musí zvládnout i svoje zaměstnání. Úřady se v poslední době snaží převádět co nejvíc povinností na obce a komplikovat jim život. Moc rád bych se zeptal vedení strany TOP09, která si tak ráda dává do záhlaví, že spolupracuje se starosty, co ta strana udělala v posledních letech pro starosty a jejich obce, díky kterým se dostala do sněmovny. Zatím vše, co tato strana navrhla, starosty nějak poškodilo," zdůrazňuje Zatřepálek.

Můžeme si dovolit uvolněného starostu? Tento problém řeší i další malé obce v Kraji Vysočina.

„Rozpočty obcí jsou tak nízké, že to pokryje běžný provoz, ale na zvelebování a zlepšování kvality života jsou potřeba dotace. A to je spousta jednání, papírování a dalších starostí," konstatuje starosta Radkova na Jihlavsku Miroslav Mareček, který je živnostník, takže sice dokáže lépe zorganizovat čas, který potřebuje na povinnosti starosty, ale i tak prý mu to také zabere většinu volného času.