Tentokrát s názvem Sejdeme se na Rozkošské.

Hlavním lákadlem pro návštěvníky bylo hudebně dramatické vystoupení klientů psychiatrie a terapeutů společně s hiporehabilitačními koňmi a canisterapeutickými pudlíky, které se jmenovalo Cirkusová manéž. „Jde o příběh klauna, který už je starý a nemůže vystupovat. Představení ukazuje jeho pobyt v cirkusu, jeho vzpomínky. Nakonec všechno dobře dopadne," přiblížila Andrea Mašková z Nadačního fondu pro hiporehabilitaci. Divadlo z cirkusového prostředí nacvičovali klienti psychiatrie celý srpen. „Divadlo zahrálo sedmnáct dětí, jedenáct dospělých a tři děti. Myslím, že to pacienty bavilo. Je to pro ně zážitek, takto veřejně vystoupit, protože v životě se jim to třeba už nikdy nestane," uvedla Mašková. Kostýmy klientům ušily terapeutky z dětského oddělení.

„Mezi návštěvníky je vždy mnoho našich vyléčených pacientů, kteří sem přicházejí ostatní podpořit. To je podle mě skvělé," myslí si Mašková.

Během benefice se návštěvníci dozvěděli vše o moderní psychiatrii a jejích léčebných metodách, které pacientům nemocnice poskytuje. Například hiporehabilitaci, což je léčebná metoda, která působí na klienta prostřednictvím pohybových impulzů vznikajících při koňské chůzi. Dále to je canisterapie, což je léčba pomocí speciálně vycvičeného psa. Ta může mít kladný vliv na rozvoj citových, rozumových i pohybových schopností pacienta a také na jeho psychiku a duševní rovnováhu. A v neposlední řadě se návštěvníci dozvěděli vše o arteterapii. Jedná se o terapii prostřednictvím obrazu a výtvarných aktivit, jako hlavních prostředků poznávání a ovlivňování lidské psychiky.

Kromě toho byl pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Několik dětí pobíhalo v areálu s pomalovaným obličejem. Jiné si samy zkusily upéct chlebovou placku. Lidé mohli vidět drezuru fríského koně na hudbu. Kdo chtěl, mohl se také nechat svézt v koňském spřežení. Nechybělo však ani taneční vystoupení. Předvedly se tanečnice z Polné se svým orientálním vystoupením. Své umění ukázali i příznivci historického šermu.Při zakoupení pohlednice mohli zájemci hlasovat v anketě o nejkrásnějšího koně. Divákům se předvedli i cvičení pudlíci, se kterými si děti mohly vyzkoušet slalom mezi kužely.

Akce se návštěvníkům líbila. „Je to tu skvělé,Už se těším, až se svezu na koni," řekla Petra Chvátalová.

Beáta Dvořáková