O tom s jakými problémy se musejí řešit rodiče takto postižených dětí potýkat a jak jim Autis může pomoci, promluvila zakladatelka spolku Petra Neubauerová.

"Spolek Autis byl založený v dubnu 2019 rodiči, kteří se pravidelně scházejí a společně řeší problémy svých dětí ve školách. Byly to především maminky, které mají děti s autismem. Žijí v Havlíčkově Brodě a okolí a není jim lhostejná budoucnost jejich dětí," vysvětlila Petra Neubauerová proč spolek vznikl.

Ilustrační foto.
Chotěboř prohrála a ve čtvrtfinále narazí na favorita

Boj za práva dítěte

Jak dodala, pečovat o dítě s takovou poruchou asi není jednoduché. "Rodiče kteří mají dítě s tímto postižením a od malička ho vychovávají, jsou dost často vyčerpaní nezdary v hledání odborníků od kterých očekávají pomoc a radu jak ve výchově postupovat, aby jejich dítě bylo v budoucnosti schopné zařadit se mezi ostatní. Často se setkávají s neprofesionálním přístupem ze strany učitelů i některých odborníků, jsou vyčerpaní bojem za práva svého dítěte, ubývají jim síly, takže časem nedokážou v rodině fungovat a dochází k neshodám. Zbytek rodiny, který někdy není dostatečně obeznámený s tím, co je to autismus, někdy postižené dítě a bojujícího rodiče nepodporuje," povzdechla si Petra Neubauerová.

Jak zdůraznila, velký problém je pro rodiče postižených dětí najít v místě bydliště dětského psychiatra.Proto rodiče někdy přicházejí k odborníkům pozdě. Někdy se psychicky zhroutí a potřebují pomoc psychiatra. "Proto spolek Autis-HB z.s. nabízí rodičům podporu a má být důležitým článkem článkem mezi rodičem a odborníky, místem, kde se rodiče postižených dětí mohou setkávat, vyměňovat si zkušenosti a vidět že na svůj úděl nejsou sami. Mohou se poradit s asistentem a psychologem," popsala Petra Neubauerová základní činnost spolku.

Autis chce řešit i komplikace v rodině. Pomůže rodičům najít pro dítě vhodnou školu i asistenta. V Autisu bude k dispozici klub pro děti až do 26 let, kde se budou děti učit samostatnosti. Pohlídá děti, když rodiče musí na úřad nebo k lékaři a nemají nikoho, kdo by se o dítě postaral.