Je tomu totiž už 725 let, kdy se zmínka o městysi poprvé objevila v dobových záznamech, konkrétně pak roku 1289 v berní rule a týkala se Čeňka z Borové, pána z ronovské větve blízké Lichtenburkům.

V sobotu dopoledne byl na programu Den otevřených dveří institucí, které v Borové sídlí. Odpoledne pak byl na zdejším náměstí, které v současné době zčásti prochází rekonstrukcí, připraven bohatý kulturní program s hudbou. Nechyběly ani stánky borovských myslivců s občerstvením nebo občanského sdružení Trojháček, ke kterému mohli lidé zajít na rybí speciality nebo chutný burčák.

Mezi místními obyvateli se velkému zájmu těšila třeba výstava fotografií, které ukazují obec tak, jak vypadala před desetiletími.

„Tady to už fakt vůbec nepoznávám," podivovali se často mnozí návštěvníci při pohledu na některé dobové snímky.

Jedním z pomyslných vrcholů oslav byl křest nové knihy Havlíčkova Borová na starých pohlednicích, kterou nákladem sedmi set kusů vydalo nakladatelství Průžová Jitka – TVÁŘE v Polničce. Jejími autory jsou Milan Šustr, Karel Černý a Jaroslav Líbal, kteří mají s podobnou tvorbou bohaté zkušenosti.

Křtilo se vodou „krčálovkou"

Kromě samotné publikace navíc obec připravila i nový kalendář na příští rok.

A půvabně upravená kniha šla v sobotu mezi návštěvníky na borovském náměstí doslova na dračku.

„Pokud vím, prodalo se jí na místě více než sto kusů," konstatoval místostarosta obce Aleš Uttendorfský, který společně se starostou a autory publikaci nekřtil šampaňským, ale netradičně místní vodou „krčálovou".

„Celkově vzato byly snad oslavy důstojné a povedené. Lidí se přišlo podívat opravdu hodně a vše snad klaplo podle plánu," pochvaloval si Uttendorfský.

Zábava pak na borovském náměstí pokračovala až do noci.

Jitka Štefáčková