Stromeček odvezli do Nizozemí už před třemi týdny. „V pondělí 26. listopadu byl smrk na Žižkově uříznut, spolu s tím, který již zdobí havlíčkobrodské náměstí, a o dva dny později naložen na kamion a svázán popruhy, aby po 1100 kilometrech přistál na náměstíčku Markt v centru Brielle. Po rozvěšení vánočních ozdob, dětských obrázků a světel se rozzářil při Lichtjesavond – slavnostním večeru v pátek 14. prosince, který tradičně organizuje partnerský výbor Havlíčkův Brod-Brielle,“ přiblížil předseda partnerského výboru Tomáš Hermann.

V Brielle vystoupily i děti z Brodu. „Letos rozsvícení stromu doprovázel známými koledami a vánočními písněmi dětský pěvecký sbor Oříšek ze základní školy V Sadech. Mottem večera proto bylo Děti dětem. Sbor pod vedením Jana Kletečky vystoupil během dvou dnů ještě na dalších třech místech v Brielle a v Zwartewaalu. Speciálně pro tato vystoupení děti nacvičily krom českých koled i písně v angličtině a němčině,“ popsal Hermann.

Nizozemci okusili i další české tradice. „Potřetí za sebou se při této příležitosti uskutečnil malý řemeslný trh, na který zamířil na pozvání sdružení brielských obchodníků pětice řemeslníků z našeho regionu. Nabídli zdobené perníčky, keramiku, šperky, med i řezbářský um. Nechybělo ani tradiční cukroví od cukrářů z hotelové školy a drobné dárečky z našich základních a uměleckých škol pro brielské děti, které ozdobily strom svými obrázky,“ dodal Hermann.