Jak informovala mluvčí městského úřadu Alena Doležalová, v současné době už probíhají přípravné práce. „K obnově květnatých trávníků jsme vybrali plochy v místech, která jsou hojně navštěvovaná, ale zároveň je nelze využít jiným způsobem,“ sdělil vedoucí odboru pro rozvoj města Josef Beneš.

Názory na to, zda městské trávníky sekat nebo je změnit v louku se v Brodě různí. „Že by konečně? U nás má tráva deset centimetrů a přijede kolona sekačkářů, kteří ji obrousí těsně u země. Při teplotách a suchu v posledních letech jsou pak rozlehlé plochy sežehnuté a prakticky bez vegetace,“ poznamenal například Josef Zeman. Opačný názor má třeba Libuše Čermáková. „Alergici budou mít radost a už vidím ty rozzlobené matky, jak píšou petice, aby se zarostlý trávník posekal,“ dodala. 

Město chtělo květnaté louky v Brodě už před rokem, ale na projekt nebylo dost peněz. „Bez větších investic se to neobejde,“ podotkl k projektu loni místostarosta Zbyněk Stejskal. Jen pro příklad, balení travní směsi Kvetoucí louka o hmotnosti 0,9 kilo stojí v běžné obchodní síti skoro 600 korun. „Vzhledem k riziku nenaplnění příjmů rozpočtu v souvislosti s COVID-19, nebude prozatím projekt uskutečněn,“ konstatoval starosta města Jan Tecl s tím, že Technické služby města Havlíčkův Brod nechají letos jen zpracovat projektovou dokumentaci s tím, že ke skutečné proměně trávníků dojde až v roce 2021.

Lákají motýly i čmeláky

Jak upřesnila Doležalová, nahradit často kosené městské trávníky květnatou loukou, je projekt, kterému se v poslední době věnuje stále víc měst.

V Havlíčkově Brodě vznikla podle Doležalové tato iniciativa ve výboru zastupitelstva města pro životní prostředí. „Základem květnatých luk je dostatečný podíl našich původních druhů kvetoucích lučních bylin odpovídajících danému stanovišti. Kvetoucí trávníky jsou navíc atraktivní pro motýly, včely, čmeláky a přispívají tak k oživení městského prostředí,“ vysvětlil předseda výboru pro životní prostředí ekolog Václav Hlaváč.

Jak dodal, anglicky střižené trávníky jsou sterilní a nežije v nich žádný hmyz. „ Květnaté louky se obvykle kosí pouze dvakrát ročně. Jejich další výhodou je, že takové trávníky nezasychají a plní své funkce i v období bez srážek,“ zdůraznila Doležalová s tím, že ale ne všichni obyvatelé měst nový způsob péče o městskou zeleň vítají. „Nepokosená plocha může v u někoho vzbudit dojem, že trávník je neudržovaný, vysvětlila Doležalová. Jak upozornil Václav Hlaváč, je třeba zakládání květnatých trávníků spojit s osvětou a vysvětlováním jejich významu. „Lidé začínají vnímat, že se zásadně mění klima a měli bychom začít k zeleni přistupovat šetrněji a dodal, že podněty na proměnu některých trávníků ve městě vycházejí přímo od obyvatel.