Již popáté letos brodská radnice ocení nejlepší sportovní a kulturní osobnosti města, tentokráte za rok 2012. Vítězové budou vybráni z nominací veřejnosti, které je možné na radnici zasílat do 15. ledna. Slavnostní večer s vyhlášením výsledků pak proběhne 27. března v sále Staré radnice.

„Kulturní ocenění budou předána za dlouhodobý výrazný přínos v oblasti umění, zájmové umělecké činnosti a v dalších kulturně společenských aktivitách a Kulturní cena za významný přínos kulturnímu životu města v roce 2012," uvedla mluvčí města, Alena Doležalová.

Sportovní ocenění pak převezme nejlepší sportovec města, nejlepší mladý sportovec města do 18 let, nejlepší sportovní kolektiv města a nejlepší dobrovolný cvičitel.
„Vítěze z nominovaných vybírají členové výboru zastupitelstva města. V případě sportovních cen je to výbor pro výchovu, vzdělávání a sport, v případě kulturních jde o výbor pro cestovní ruch a kulturu. Může se stát, že je třeba jedna osoba nominována dvakrát, ale na to se zřetel nebere," vysvětlila systém volby Doležalová. Všem oceněným město věnuje finanční odměnu, knihu a pamětní list města. Jednotlivec získá deset tisíc korun, nejlepší kolektiv pak jednou tolik. A koho například by mohla veřejnost nominovat?

Několik tipů

„Markéta Laštovičková je dlouhodobě úspěšná na soutěžích  u nás  i zahraničí. Poté, co odešla na konzervatoř, už není tak často vidět na akcích ve městě, ale i tak by si cenu zasloužila," uvedl svůj tip třeba redaktor Kulturního magazínu Zoom Ondřej Rázl. „Aleš Říman a Hynek Bouchal nejenom že výborně učí na gymnáziu a dokážou studentům rozšířit literární obzory, ale nebojí se vyjít i mezi veřejnost. Jsou známé jejich výstupy v kavárně U Notáře, práce na Univerzitě volného času, Aleš mi navíc pomáhá s přednáškami o historii Brodu," zamyslel se nad možnými kandidáty také historik brodského muzea Michal Kamp.

Tipy na sportovní ocenění přidali i redaktoři Havlíčkobrodského Deníku Petr Veselka a Alois Svoboda:

„Mezi jednotlivci by to mohl být třeba motocyklový závodník Michal Prášek, který skončil čtvrtý na Mistrovství Evropy ve Španělsku a ve své kategorii se stal i mistrem republiky," uvedl Petr Veselka.
„Ocenění by si jistě zasloužili i mladší hokejoví dorostenci HC Rebel, kteří startují v nejvyšší soutěži," doplnil Alois Svoboda.

Vloni radnice nad rámec ocenila další čtyři osobnosti. „Jan Šedý, Václav Chytráček, in memoriam Josef Vašíček. Ti všichni za přínos v oblasti sportu a pak Marta Štáflová, za celoživotní přínos městu," doplnila Alena Doležalová.