Své zkušenosti nejen v psaní na počítači všemi deseti tu poměřilo 37 žáků z jedenácti středních škol Kraje Vysočina.

„Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách, wordprocessing, záznam mluveného slova, korektura a opis. Wordprocessing neboli profesionální zpracování textu spočívá v tom, že studenti musí v časovém limitu upravit daný text, tedy přiřadit mu správný formát, písmo, stylistiku včetně zpracování obrázků," uvedla hlavní pořadatelka z Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod, Hana Kopicová. Ta pokračovala, že další soutěžní disciplínou byl přepis mluveného slova, kterého se zúčastnila pouze jedna studentka. „Jde o nejnáročnější disciplínu. Soutěžící nejen, že musí perfektně a rychle psát na počítači, ale musí ovládat i gramatiku. Samotná disciplína probíhá tak, že soutěžícímu se pustí zvukový záznam a jeho úkolem je přepsat co největší množství textu," dodala Kopicová. Ta podotkla, že nejobsazenější disciplíny byly korektura a opis.

Všichni soutěžící byli nominováni ze školních kol, přičemž každá škola tu měla tři až čtyři studenty. Michaela Svobodová, která chodí na Obchodní akademii v Jihlavě, se zúčastnila jak opisu, tak i korektury. „Myslím si, že opis je rozhodně lehčí. U korektury nejen, že musíte umět dobře psát, ale zároveň se musíte orientovat i v textu. Disciplína spočívá v tom, že v časovém limitu deseti minut musíte opravit daný text pomocí korekturních značek včetně správné gramatiky a stylistiky," vysvětlila Svobodová. Ta dodala, že opis je pouze o rychlosti psaní všemi deseti. „Musím si jen dávat pozor, abych udělala co nejmenší počet chyb," svěřila se Svobodová.

Vždy tři nejlepší postoupí do Ostravy

Z každé soutěžní disciplíny postoupili tři nejlepší studenti do celorepublikového kola, které se uskuteční 21. a 22. dubna v Ostravě – Mariánských horách.

V opisu i korektuře soutěžila i Tereza Málková z Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov. „Trénovala jsem především na opis. Korektura je pro mě pouhé zpestření soutěže. Ani nejsem moc nervózní z toho, jak to dopadne," popsala v průběhu soutěže Málková.

Naopak pouze v opisu soutěžila domácí studentka z Hotelové školy Lucie Lazaorčaková. „Připravovala jsem se především doma. Trénuji tím, že si píšu s kamarády a samozřejmě se hodně naučím i ve škole v odborných předmětech," uvedla Lazaorčaková.

Soutěže se zúčastnily především dívky. „Myslím si, že děvčata jsou ctižádostivější a dravější než kluci. Z toho důvodu převažují studentky než studenti. Každopádně tahle soutěž je pro ně něco navíc, jelikož musí trénovat ve svém volném čase," uzavřela hlavní pořadatelka Kopicová.