Na Novém hřbitově už není dost místa. „Chtěli jsme asi před rokem pohřbít příbuzného, ale dozvěděli jsme se že to lze jen do hrobu, který je volný,“ podivila se Růžena Čapková z Havlíčkova Brodu. Přibývá výrazně pohřbů žehem. Podle návrhu architekta se Nový hřbitov rozšíří v zadní části kolem vsypové loučky. Přibude víc míst pro urnové hroby i pro schránky s popelem zesnulých v novém kolumbáriu. V plánu je i říčka s lávkou.

Projekt představil vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš na jednání výboru pro územní plán a rozvoj. „Mě se návrh líbí. Je to vkusné a zároveň moderní. Ani ten potůček mi nevadí. Symbolizuje cestu zesnulých v Cháronově lodi přes řeku zapomnění,“ konstatoval za výbor zastupitel Tomáš Hermann. Nový hřbitov spravují technické služby města Havlíčkův Brod.

Jedním z míst, kam by mohla radnice investovat, je podle místních obyvatel chodník v ulici Nad Tratí.
Radnice v Brodě ušetřila. Chce utrácet za nové silnice a chodníky

V současné době je na Novém hřbitově asi šest tisíc hrobových míst. V jedno i dvouhrobech. Nová místa pro další hroby ale k dispozici nejsou. Pozůstalí pohřbívají své zesnulé do těch momentálně volných. Zvyšuje se počet pohřbů žehem. Loni jich přibylo víc než sto. Na Novém hřbitově je plno. To je podle Josefa Beneše důvod k jeho rozšíření. Podle dalšího člena výboru pro územní plán a zastupitele Milana Plodíka město provedlo na Novém hřbitově už několik důležitých investic. „Nová obřadní síň, nová zastávka pro autobus. Pravda na rozšíření kapacity zatím nedošlo. Návrh se mi líbí. Jen ten potůček bych vynechal,“ poznamenal.

Jak upřesnil zastupitel Hermann o Novém hřbitově už jednala rada města. „Rada města ukládá odboru rozvoje města, aby zadal projektovou dokumentaci pro vydání stavebního povolení a pro provádění stavby k rozšíření kapacity hřbitova,“ potvrdil místostarosta Zbyněk Stejskal. Podle Josefa Beneše už město vyhlásilo výběrové řízení na projektovou dokumentaci pro stavební povolení. „Samotná stavba je takříkajíc běh na delší trať. Otázkou jsou finance,“ poznamenal. V současné době mohou pozůstalí pohřbívat i na starém hřbitově u svatého Vojtěcha, ale jen do urny.