Dlouhodobý průměr porodnosti letního období vykazuje 130 miminek za měsíc. Bohužel neklesají čísla dětí narozených s nízkou porodní hmotností.

„Prozatím se rodí více dívek než chlapců. Rodiče dávají svým dětem nejčastěji jména Jakub, Jan, Tomáš, u děvčat vedou Aničky, Elišky a Terezky. Statistiky nám ukazují, že nejvíce dětí se v naší porodnici rodí v červenci a srpnu. Početná jsou u nás ale i takzvaná vánoční miminka, která přicházejí na svět v prosinci," sdělila mluvčí nemocnice Petra Černo.

V loňském červenci se v Brodě narodilo 120 dětí, v srpnu o šestnáct více., v prosinci pak 132. „Podobné to je i letos. V červenci se u nás narodilo 123 dětí. I letos bychom tedy mohli překonat hranici 1 400 porodů za rok," doplnila mluvčí.

„Vážíme si toho, že jsme rodičkami vyhledávanou porodnicí, i toho, že spádovost naší porodnice je opravdu široká. Jezdí k nám maminky nejen z Vysočiny, ale také z Chrudimska, Kutnohorska, Prahy a dalších vzdálenějších měst," dodal primář gynekologicko-porodnického oddělení Pavel Antonín.

Letos potřebovalo 164 dětí péči jednotky intermediární péče o novorozence, kde jsou hospitalizována miminka vyžadující nepřetržitou a speciální péči lékařů a sester. „Naše dětské oddělení má status perinatologického centra II. typu," podotkla Černo.

Celkem se narodilo 54 dětí s porodní vahou pod 2 500 gramů.

„Aktuálně máme v následné péči asi 250 dětí, tedy dětí, které se narodili nedonošené a stále potřebují specializovanou péči pediatrů," sdělila primářka dětského oddělení Magdalena Chvílová-Weberová. Ročně má v péči asi 30 dětí, které se narodily v pásmu těžké nezralosti, tedy pod 1 500 gramů.

Podle jejích slov je prioritou péče v brodské nemocnici respekt k rytmu dítěte, tedy maximální snaha rooming in u dětí nezralých. „Žádná maminka nemusí od dítěte odejít, celou dobu mají možnost neomezeného kontaktu. Ihned po porodu je dítě přikládáno k matce, maminky i tatínky nabádáme k co nejčastějšímu a nejčasnějšímu klokánkování, což znamená těsný kontakt kůže na kůži s maminkou, mazlení a jemné doteky pro miminko, k dispozici jsou pelíšky a polohovací pomůcky. Všechna miminka jsou přiložena k prsu maminky do šedesáti minut po porodu," dodala primářka dětského oddělení.

Na dětském oddělení také má havlíčkobrodská nemocnice speciální pokoj pro maminky, které potřebují pomoci s laktací i po odchodu z porodnice.

V rámci podpory a udržení kojení nabízí dětské oddělení následnou péči v podobě poradny pro kojící maminky, půjčovny pomůcek pro podporu laktace v komplexu novorozeneckého oddělení nemocnice, poradnu pro výživu dětí a prevenci obezity.

Dotazy kojících žen jsou odpovězeny prostřednictvím telefonní takzvané „horké linky" nebo prostřednictvím internetové poradny kojeni.hb@onhb.cz a vyziva-deti.hb@onhb.cz průběžně. Podle primářky Chvílové-Weberové totiž stále kolem kojení panuje mnoho pověr a mýtů.