Aktuálně má voda v krytém bazénu v Kotlině v dětském bazénu jednatřicet stupňů Celsia, plavecký bazén má osmadvacet stupňů a teplota vzduchu je ještě o stupeň vyšší. „Teploty jsme zvedli na základě rozhodnutí města Havlíčkův Brod,“ potvrdila Deníku za technické služby Lucie Melounová, vedoucí střediska sportovních zařízení.

Starý bazén v Havlíčkově Brodě je na rozsypání, do pěti let ho má nahradit moderní bazén v areálu letního koupaliště.
Nový krytý bazén v Brodě vznikne v areálu letního koupaliště, podívejte se

Ve městě sáhli po změně z toho důvodu, že si na nízké teploty v bazénu dlouhodobě stěžovali obyvatelé města. Potvrdila to Deníku místostarostka Marie Rothbauerová. „Stěžovaly si například matky s dětmi, výtky ale měli i někteří dospělí. Jak starší, tak i mladší lidé upozorňovali, že pocitově vnímají v bazénu chlad. Tak jsem se šla do Kotliny podívat, nechala udělat měření a na základě toho jsme se na radnici rozhodli teploty v bazénu zvýšit,“ vysvětlila místostarostka.

Jak upozornila, nepovažuje komentáře návštěvníků bazénu k nízkým teplotám jen za stížnosti, ale připomínky, kterým by se radnice měla víc věnovat. „Už proto, že sportovní zařízení slouží veřejnosti a má mít určitý komfort,“ zdůraznila Rothbauerová.

Majitelé domů a bytů na Havlíčkobrodsku zaplatí v roce 2024 vyšší daň z nemovitostí. Ilustrační foto: ČTK
Daň z nemovitosti 2024. Majitelé domů a bytů na Havlíčkobrodsku si připlatí

Podle zkušeností technických služeb jsou ale pocity chladu nebo tepla u návštěvníků bazénu silně individuální. Například sportovec Petr Jirka chodí do Kotliny často. „Byl jsem tam naposled v pondělí. Jsem spokojený. Když intenzivně plavu v bazénu, mám radši vodu chladnější. Když mám s sebou děti a pohybujeme se méně, vnímal jsem občas chlad,“ poznamenal.

Naopak další návštěvnice Pavla Wiesnerová si stěžovala, že jí v Kotlině byla zima pořád a uvažovala, že tam přestane chodit. „Nelíbilo se mi to, nejsem lední medvěd,“ prohlásila.

Teploty vody v bazénu

Hygienická vyhláška rozeznává typy bazénů podle využití: plavecké, koupelové, pro kojence a batolata, bazén určený ke koupání a plavání dětí ve věku do 3 let, brouzdaliště a léčebné. Typ využití bazénu předurčuje požadovanou teplotu.

- pro bazény plavecké je stanovená teplota vody osmadvacet stupňů Celsia a nižší

• u koupelových bazénů má být teplota vody ke koupání nad 2osmadvacet stupňů Celsia

• u bazénů pro kojence a batolata podle věku dětí. Tam, kde bazén navštěvují děti ve věku od tří do šesti měsíců, má být teplota vody třicet až šestatřicet stupňů Celsia. Pro děti ve věku šest až dvanáct měsíců se vyžaduje teplota vody osmadvacet až dvaatřicet stupňů Celsia. Stejné požadavky platí i pro věkovou kategorii nad dvanáct měsíců

• vyhláška stanovuje požadavky na teplotu vzduchu vnitřních prostor bazénové haly krytého bazénu a jeho přilehlých prostor

- V bazénové hale (prostor okolo bazénu) má být teplota vzduchu o jeden až tři stupně Celsia vyšší než teplota vody v bazénu. Ve sprchách se vyžaduje teplota vzduchu v rozmezí čtyřiadvacet až sedmadvacet stupňů Celsia, v šatnách a místnostech pro pobyt osob dvacet až dvaadvacet stupňů Celsia.

Zdroj: Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina, Ministerstvo zdravotnictví

Podobné zkušenosti jako Havlíčkův Brod má i město Pelhřimov. Podle Evy Miksové ze společnosti Pelhřimovská sportovní má plavecký bazén osmadvacet stupňů Celsia, vířivky a relaxační bazén přes třicet stupňů a třicítku přesahuje rtuť teploměru i v dětském bazénu.

Ale i v Pelhřimově si občas někteří návštěvníci stěžují na chlad. „Jenže to je silně subjektivní. Kdybychom vyhověli těm, kterým je zima a teploty zvedli, přijdou stížnosti, že je tu moc teplo,“ konstatovala Eva Miksová a upozornila, že teploty v bazénech jsou stanovené hygienickou normou a příslušnou vyhláškou.

Vlakové nádraží v Havlíčkově Brodě.  Foto:Deník/Jana Kudrhaltová
Dvojí napadení na nádraží v Havlíčkově Brodě. Policie hledá mladého muže

Obecně nižší je teplota v bazénu pro plavce, vyšší v bazénku pro děti. To potvrdila i Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina. Teplota vody se navíc odvíjí od toho, jedná-li se o bazén plavecký s teplotou vody do osmadvaceti stupňů Celsia nebo bazén koupelový nad osmadvacet stupňů Celsia.

Hygiena provádí vzorkování vody a pravidelné odběry. „Bazén v Havlíčkově Brodě je bazénem plaveckým, s teplotou vody stanovenou do osmadvaceti stupňů Celsia. Tato teplota je v provozním řádu. Výsledky se zavádějí do centrálního systému a krajská hygienická stanice je kontroluje,“ sdělila mluvčí krajské hygieny Jana Böhmová.

Okolí místa nálezu těla.
Tělo zavražděné ženy leželo mezi Brodem a Bartoušovem. V lese u ropovodu

Mluvčí hygieny dále upřesnila, že od teploty vody se odvíjí i teplota vzduchu v prostorách bazénu. Ta má být maximálně o jeden až tři stupně vyšší než u vody. Teplota vody je zapracovaná do provozního řádu bazénu, který schvaluje Krajská hygienická stanice. Aktuální teplota jak vody, tak vzduchu musí být v bazénu vyvěšena na viditelném místě, aby se s ní mohli návštěvníci seznámit.