„V úterý 10. 3. 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví z důvodu možnosti šíření koronaviru zákaz pořádání všech akcí s účastí přesahující 100 osob. Následující den stát zrušil také výuku na základních a středních školách. V návaznosti na toto mimořádné opatření rozhodlo město Havlíčkův Brod s účinností od čtvrtka 12. 3. 2020 o přerušení provozu některých městem řízených organizací,“ informovala mluvčí městského úřadu v Brodě Alena Doležalová.

Online reportáž

Týká se to Městského divadla a kina Ostrov, s. r. o., Základní umělecké školy J. V. Stamice a AZ – Centra Havlíčkův Brod, střediska volného času. „Dále město rozhodlo o zrušení programu Přírodovědného centra na ZŠ Nuselská, uzavření krytého plaveckého bazénu a zrušení veřejného bruslení na zimním stadionu,“ upřesnila Doležalová s tím, že Městské kino Ostrov přistoupilo na toto opatření neprodleně a filmová představení již zrušilo. Výše uvedená opatření města platí až do odvolání.

Mění se i provoz městské hromadné dopravy. Do 16. 3. 2020 probíhají v Kraji Vysočina jarní prázdniny a linkové autobusy i autobusy městské dopravy jezdí podle prázdninových jízdních řádů. Tento dopravní režim bude po skončení prázdnin také zachován až do odvolání. Podle slov ředitele Technických služeb Havlíčkův Brod Karla Milichovského se technické služby budou řídit doporučením krajské hygienické stanice a v autobusech městské dopravy bude pravidelně prováděna dezinfekce. Současně bylo rozhodnuto o jejich ozonovém čistění.

Hostinští se obávají o živnost  

Zákaz shromažďování a zavřené hospody večer, vláda řeší nová opatření. „Zavřené hospody večer, to by nás zničilo,“ obávají se provozovatelé restaurací v Havlíčkově Brodě. Například restaurace Rebel Na Rynku na Havlíčkově náměstí už nyní sleduje značný pokles návštěvnosti, sčítá ztráty a přikládá to právě koronaviru. Zavřít ještě večer, by pro ni znamenalo téměř likvidační opatření. V restauracích dodržují hygienická opatření, mají k dispozici dezinfekci, ale je asi tak všechno. Roušky nepoužívají. „Dovedete si představit číšníka na place s rouškou,“ říkají hostinští.

Přibyslav: Zavřeme v osm večer a dost  

Hospody zavřou v osm večer, víc než 10 lidí se nesmí scházet, vláda schvaluje nová přísná opatření kvůli stoupajícímu počtu nakažených koronavirem. „Co se dá dělat, nařízení budeme muset respektovat,“ reagovali na nové opatření manželé Vlčkovi z přibyslavské restaurace U Kubínů.

Jak dodali, už nyní sledují, že nebezpečí koronaviru má na návštěvnost jejich restaurace vliv. Tento týden se v restauraci konají vepřové hody a návštěvnost je menší než jindy.„Samozřejmě se to na tržbách podepíše. Je méně lidí v restauraci na jídlo, méně lidí na ubytování. Zavřít v osm večer, to bude další problém, to k nám chodili třeba sportovci po cvičení, nebo místní posedět,“ posteskli si Vlčkovi.

Nakaženým jídlo jen za dveře  


Také doručovatelé potravin a hotových jídel se stále víc obávají rostoucí možnosti nákazy. „Vážení zákazníci, z důvodu bezpečnosti vás prosíme o spolupráci. Jestliže jste v karanténě a objednáváte si, napište nám prosím tuto skutečnost do poznámky a plaťte předem online (např. kartou, Twistem). Jídlo doručíme před dveře. Děkujeme za pochopení,“ informuje už nyní svoje zákazníky společnost Damejidlo.cz.

Městská policie má hygienické vybavení  


Takříkajíc v první linii a ve stálém kontaktu s lidmi jsou nyní hlavně členové složek záchranného systému včetně městské policie v Chotěboři. „V souvislosti s koronavirem máme v současné době veškeré potřebné hygienické vybavení, včetně roušek, které zatím nepoužíváme. Máme dostatek dezinfekce, dodržujeme hygienická opatření,“ informoval ředitel městské policie v Chotěboři Jiří Novotný s tím, že městská policie je kvůli bezpečnostní situaci v kontaktu s vedením města i Kraje Vysočina a pravidelně dostává informace od Ministerstva vnitra.

Zrušené akce v souvislosti s koronavirem


Kulturní:
Filmový klub Přibyslav
Kulturní dům Přibyslav původně sobota 14.3. v 19.30 hodin akce se ruší, případné promítání bude v jiném možném termínu. Vstupenky se předem neprodávají
Kino pro děti Ovečka Shaun
Kulturní dům Přibyslav, původně sobota 14.3. v 17 hodin. Promítat se bude jindy, až dovolí situace, předprodej vstupenek není.

Jak dědeček Hříbeček bohatýra napravil
Představení divadelního spolku Hadrián. Předběžně zrušeno, původní termín 27. března v 19 hodin KD Přibyslav. Odsunuto zatím na neurčito, vstupenky v platnosti, případné vstupné vrátí Kulturní zařízení města Přibyslav.

Planetárium Nuselská Havlíčkův Brod promítání ve 3D a hvězdárna
Planetárium Nuselská Havlíčkův Brod. Divoká Afrika a Polaris, Slunce hvězda života. Původně pátek 12.3. sobota 13.3. Všechna promítání se ruší. Předprodej není.

Společenské:
Pexesový turnaj v Utíně
Kulturní dům Utín u Přibyslavi. Původně sobota 14. března od 13.30 hodin. Zrušeno, až podle situace bude náhradní termín.

Keramika pro veřejnost
Havlíčkův Brod AZ centrum sobota 14. 3. Vstup se platí až na místě. Z důvodu rozhodnutí města o přerušení provozu AZ centra, jsou všechny akce pro veřejnost zrušeny.

Poletíme?
Klub Oko promítání Havlíčkův Brod 14.3. ve 21 hodin. Akce přeložena na jiný termín, vstupenky platí dál, případné spory řeší pořadatel.

Dětský karneval
Obec Bělá na Ledečsku. Původně kulturní dům sobota 14. března od 14 hodin. Zrušeno.

Láska sex a žárlivost divadlo Vilémovice
Divadelní představení souboru Lucerna Vilémovice, původně v době od 20 až do 21. března od 19.30 hodin, zrušeno, bude se konat jindy podle situace.

Výstava Mýma očima
Kavárna Kovárna Ledeč nad Sázavou, je zrušeno, výstava fotografií původně 24. března od 16 hodin.

Informační centrum Ždírec nad Doubravou
Ruší všechny akce v měsíci březnu, byly pořádané hlavně pro školy, duben je s otazníkem. Případné dotazy zodpoví pořadatel IC Ždírec nad Doubravou

Městské divadlo a kino Ostrov Havlíčkův Brod
Ruší všechny akce. Filmy, divadla a hudební představení. O zahájení provozu, náhradních termínech a dalších záležitostech bude veřejnost informována, co se týče vstupenek, řeší to pořadatel.

Krajská knihovna Vysočiny Havlíčkův Brod
Talk show Z. Czendlika se přesouvá z 16. března na 8. června od 19:00. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.
Retro koncert Golčův Jeníkov
Akce retro koncert k MDŽ. Původně sobota 14. března od 14 hodin v sokolovně akce se ruší


POVOLENÉ AKCE


Společenské:

UNFORMATED CREW - 90 osob
Koncert v Klubu Oko Havlíčkův Brod, pátek 13. března ve 20 hodin. Pouze pro 90 osob.

Beseda Co je Marys Maeals
Děkanství Ledeč nad Sázavou dne 21.3. od 17 hodin