Ekonomický odbor města Havlíčkova Brodu jim den po volbách zaslal dohodu o zvýšení nájemného. Podle ní musí pronajímatel bytu podepsat do jednoho měsíce, že souhlasí se zvýšením nájemného o 20 procent.

„Ze strany města jde o nehorázný, nemorální a sprostý krok vůči občanům městských bytů v Havlíčkově Brodě. Pokud se podíváte na tuto dohodu, je na první pohled jasné, že je tam hned několik nejasností. První z nich je ta, že na dohodě je podepsáno Město Havlíčkův Brod a k tomu je přiložena nějaká muří noha. Druhý neomluvitelný fakt je ten, že celá dohoda byla zaslána den po volbách, aby nijak nemohla ovlivnit výsledky voleb. Toto není fakt, ale diktát," řekl Milan Plodík, staronový zastupitel města Havlíčkův Brod.

Přílohou dopisu byl i znalecký posudek Jana Jelínka, který srovnává sedm realitních kanceláří na Havlíčkobrodsku a jejich průměrnou cenu za metr čtvereční v nájemních bytech.

„Ten znalecký posudek byl vyhotoven v jednom dni, což dokládají data objednání a vyhotovení, která jsou uvedena ve znaleckém posudku. Jako majitel realitní kanceláře vím, že z praktického hlediska nelze během jednoho dne obejít všechny realitní kanceláře a vyhotovit znalecký posudek," doplnil Plodík jako dlouholetý odborník v oboru realit.

Město Havlíčkův Brod nájemníky, kterých se navýšení nájmů od příštího roku týká, předem nijak neupozornilo, ani neoslovilo. Zvýšení nájemného je různé podle typu bytu, ve kterém nájemníci bydlí.

Lidé, kteří bydlí v jedna plus jedna, tak od příštího roku zaplatí o několik stovek korun navíc. Obyvatelé většího bytu v rozsahu tři plus jedna mohou zaplatit až sedm set korun a více.

„Kdo tomu nerozumí, tak to podepíše. Já jsem to podepsala, co mi zbývalo. Mám strach z toho, co bude dál. Jsem už v důchodu a nevím, zda nájem v budoucnu utáhnu. Sousedé jsou z toho taky rozhořčeni a někteří to už podepsali, jiní stále čekají. Úředníci na městě mi pohrozili, že pokud bych to nepodepsala, tak by to mohlo dojít až k soudu, což rozhodně nechci," konstatovala Ludmila Janečková z Havlíčkova Brodu.

Deník oslovil i starostu města Jana Tecla, aby dohodu o zvýšení nájmu vysvětlil.

„Hlavní důvod je ten, že město chce v dlouhodobém horizontu srovnatelnou částku se srovnatelným bydlením. Samozřejmě se nepočítá s tím, že by se cena nájmu zvedala každý rok. Jde o to, aby ve stejné lokalitě platili všichni stejný nájem," reagoval Tecl.

O názor a vysvětlení jsme požádali i vedoucího ekonomického odboru Josefa Jukla, který dohody o zvýšení nájmu vyhotovoval.

Rozhodlo se už v únoru

„Město Havlíčkův Brod vlastní 805 bytových jednotek. K navýšení nájmu došlo u 370 bytů, kterým je aktuálně již pátým rokem účtováno nejnižší nájemné ze všech městem pronajímaných bytů. To je 49,46 korun za metr čtvereční. Rada města o tomto navýšení rozhodla v únoru letošního roku a naším záměrem je částečně eliminovat rozdíly v účtování nájmů jednotlivým skupinám nájemníků.

Uvedeným nájemcům městských bytů byl adresován návrh dohody na zvýšení nájemného na hodnotu 59,36 korun za metr čtvereční," prozradil Jukl.

Ten dodal, že není a nebylo cílem rady města upravovat nájemné v městských bytech na obvyklou tržní hodnotu, které se v Havlíčkově Brodě pohybuje okolo 84,19 korun za metr čtvereční. Samospráva města neplánuje do budoucnosti se k této ceně přiblížit.

Filip Brož