Ten se dokonce zúčastnil i páteční vernisáže a lidé měli možnost tohoto stále aktivního výtvarníka, který se řadí mezi nejvýznamnější české grafiky druhé poloviny 20. století, vidět na vlastní oči.

Kromě ohlédnutí za pětašedesátiletou tvorbou tohoto rodáka 
z Humpolce nabízí výstava 
i Sukdolákovy grafiky vzniklé v posledním desetiletí.

Výstava, nazvaná „V čase", potrvá až do 4. října.

Staré a poctivé výtvarné řemeslo

„Pavel Sukdolák patří mezi umělce, kteří se sami příliš neprosazují a nechává za sebe hovořit především svá díla," uvedla ředitelka havlíčko᠆brodské galerii Hana Nováková. Ta dodala, že své lepty dosud vytváří sám, a to soutiskem z několika desek.

„Jde o starou techniku a poctivé výtvarné řemeslo, které se v dnešní době již tak nevidí. Většina grafiků totiž používá ke své práci počítač," vysvětlila Nováková. Ta podotkla, že Sukdolák získal řadu prestižních ocenění, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. „Řada jeho děl je známá například v Japonsku, kde proběhlo i několik výstav," dodala Nováková.

Pavel Sukdolák se narodil v Humpolci 21. září 1925. Je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze v ateliérech profesorů Cyrila Boudy a Vladimíra Silovského. Je také dlouholetým členem Sdružení českých umělců a grafiků Hollar. Kromě grafiky se od konce padesátých let věnuje také ilustrační tvorbě. V současné době žije v Praze.

„Na výstavě mohou lidé zhlédnout i pastelové obrazy, které autor používal jako předlohu pro své lepty. Jde o jedinečné obrazy, které nebyly dosud k vidění," prozradila Nováková.

Ta pokračovala, že Sukdolákovy ilustrace lze nalézt především v poezii, například v Máchově Máji, v poezii od Jaroslava Seiferta, Konstantina Biebla či Charlese Baudelaira," vyjmenovala Nováková.

Moře a příroda

Podle ní je hlavním motivem všech Sukdolákových děl příroda a moře, především pak různé lastury, ulity a korýši.

„Je také zajímavé, že pro Sukdoláka nemá letopočet žádný rozhodující význam, a z toho důvodu není na žádném jeho díle datum, kdy byl obraz namalován," řekla Nováková.

V havlíčkobrodské Galerii výtvarného umění, která se specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku, patří tento výtvarník mezi kmenové autory.

V podsbírce grafika je průřez jeho grafickou tvorbou od počátků až po současnost. Je zastoupen i v podsbírce ilustrace a kresba. Sukdolák vystavoval v galerii naposledy v roce 2005.