„Když jsem zjistila, že mi praskla voda, měla jsem na výběr, kde budu rodit. Buď nemocnici v Motole, kterou máme za kopcem, nebo až v Havlíčkově Brodě. Nechtěla jsem riskovat, chtěla jsem kvalitní péči," svěřila se s podrobnostmi svého porodu Kateřina Walterová z Prahy,  která neváhala ani ve velmi „delikátním" stavu vážit dalekou cestu, aby mohla rodit právě v Brodě.

„Myslím si, že nejdůležitější je komunikace, aby si lékař i porodní asistentka s rodiči před porodem pohovořili o průběhu porodu a vyslechli si jejich přání," sdělil zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Josef Hnulík.

„Pravidelná dotazníková šetření ukazují, jak maminky hodnotí péči v brodské porodnici. Na nejvyšší příčce se objevuje nejen spokojenost s moderně vybavenými porodními pokoji, ale především skvělý personál," informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

„V době, kdy dochází k poklesu porodnosti a porodnice bojují o přežití, je počet porodů v naší porodnici stabilní. Je to způsobeno kvalitní prací našich porodních asistentek a lékařů. Výsledkem nejsou jen dotazníková hodnocení, ale především počty spokojených klientek z jiných regionů, které se k nám rády vracejí a doporučují nás svým známým," zdůraznil primář porodnice Pavel Antonín.

Nadčasové zařízení

Velkou oporou porodníků jsou především neonatologové pod vedením lékařky Magdaleny Weberové-Chvílové. „Zde jsme systémem převozů matek s ohroženým plodem v děloze  na naše pracoviště dosáhli toho,že  téměř každý druhý ohrožený plod v našich inkubátorech je z jiného regionu," prozradil primář gynekologicko-porodnického oddělení Pavel Antonín.

Porodnice v Havlíčkově Brodě je nadčasově zařízená. Matkám je k dispozici aromaterapie, hydromasážní vana, porodní židlička, lůžko, na žádost porod do vody, ribstoly, porodní vak či masážní válečky. Vedle přirozených metod také medikamentózní zmírnění bolesti. „Na porodním sále je umožněna přítomnost partnera u porodu nebo osoby blízké. Tu možnost využívá většina rodiček. Pořádáme předporodní kurzy pro nastávající rodiče, jejichž součástí je prohlídka porodních sálů," upřesnila mluvčí.

„Prohlídky porodních sálů provádíme i na požádání a po předchozí telefonické domluvě. Rodiče si mohou prohlédnout prázdné pokoje. Obvykle jsou nadšeni," dodala vrchní sestra oddělení Martina Horáčková.

Maminky mají možnost  využití nadstandardního pokoje, kde rodinný příslušník či partner rodičky může být přítomen během celé hospitalizace, tedy 24 hodin denně.

Pokud tomu nebrání zdravotní stav matky nebo dítěte, je novorozenec umístěn na pokoji u matky. Již řadu let je podle Černo samozřejmostí systém rooming-in.„Zvláštní péči věnujeme kojení a jeho propagaci, za což jsme získali společně s dětským oddělením již v roce 1998 titul Baby friendly hospital, nemocnice přátelská dětem," zdůraznila mluvčí Černo. Velkou předností brodské porodnice je úzká návaznost na jednotku intermediární péče o novorozence, kterou vede lékařka Magdalena Chvílová-Weberová.

Zde se lékaři a sestřičky starají o miminka s nízkou porodní váhou nebo nebo o novorozence, kteří potřebují zvýšenou péči.
V loňském roce zde bylo hospitalizováno 254 novorozenců, kteří potřebovali speciální péči. Na této stanici je možnost hospitalizace maminky i s miminkem, aby maminka mohla i v takové situaci být nablízku svému miminku a mohla jej kojit, hladit a pečovat o něj. Na tuto péči navazuje sledování rizikových dětí speciální poradnou a střediskem komplexní ranné péče.

Nejmenším dítětem byla Terezka
V roce 2012 se v havlíčkobrodské  porodnici narodilo 1 388 dětí, opětovně nejvíce na celé Vysočině. Bylo to 715 chlapců a 674 dívek.  Z 1 371 porodů bylo 1 152 maminek z Kraje Vysočina a  219 z ostatních krajů České republiky. Rodit do Havlíčkova Brodu jezdí především maminky z Chrudimska a Kutné Hory, nutno však zmínit i zhruba 30 rodiček z Prahy a podobný počet z Tábora, 5 maminek bylo ze Slovenska. Největší dítě roku 2012 byl Antonín Žák vážící 5 110 gramů, nejmenším dítětem pak Tereza Fialová, ta se narodila s porodní hmotností 750 gramů.     Zdroj: Nemocnice Havlíčkův Brod