Své „zelené" království, které tvoří i řada vskutku exotických druhů rostlin, zpřístupnili veřejnosti také o uplynulém víkendu, kdy se uskutečnil další ročník této populární a hojně navštěvované akce.

„Zahradu od počátku vytváříme tak, aby byla po celou vegetační sezonu, jak já říkám, jedlá. To znamená, aby v ní bylo stále co mlsat," usmála se Libuše Žáčková, která se o víkendu stala zasvěcenou průvodkyní. „Začínáme tedy kamčatskou borůvkou, lesními i zahradními jahodami a pokračujeme třešněmi, rybízem, angreštem, kanadskými borůvkami, malinami, ostružinami, jablky, broskvemi a dalšími druhy ovoce až do září, kdy u nás dozrávají i dvě odrůdy minikiwi," vyjmenovala Žáčková.

Součástí přírodní zahrady manželů Žáčkových jsou ale i mnohé známé i méně známé druhy léčivých bylin, nechybějí souvislé porosty vřesu, voňavé mateřídoušky, či záhony květin mnoha barev a vůní.

„Všechny druhy rostlin, které na naší zahradě pěstujeme, jsem si vybírala sama. Původní profesí jsem knihovnice, a tak si vždycky vše potřebné předem najdu a nastuduji. Zajímám se hlavně o ty druhy, které obvykle rostou v drsnějších podmínkách Kanady, nebo Sibiře, a u nás tak mají přece jen vlídnější prostředí," podotkla.

Práce na zahradě zabere jí i jejímu manželovi, pro něhož je zahradničení také dlouholetým koníčkem, prakticky veškerý čas. Další rozšíření zahrady, kterou udržují bez pomoci chemie, již neplánují. „Loni jsme ještě v sousedství zahrady vybudovali malý rybníček a máme radost z toho, že jsme v něm už objevili vzácné obojživelníky – čolky, rosničky i skokany," vyjmenovala Žáčková.

Lidé z Broumovy Lhoty vědí, jaký „skvost" v podobě přírodní zahrady manželů Žáčkových v obci mají. Proto jsou jejich častými hosty i během roku, nejen o Víkendu otevřených zahrad.