Rozpočet Chotěboře je v současné době nevyrovnaný. Počítají s finančním přebytkem z letoška. „Celkové příjmy na příští rok plánujeme ve výši 223 milionů a výdaje jsou plánované ve výši 256 milionů korun. Přebytek hospodaření z letošního roku pokryje tento schodek města,“ vysvětlil starosta města Tomáš Škaryd.

Naopak ve Světlé nad Sázavou pracují s rozpočtovým provizoriem. „Ve Světlé máme dlouhodobě rádi rozpočtové provizorium, protože některým organizacím, které mají v prvním pololetí větší ekonomickou zátěž, tak dává jednu desetinu minulého rozpočtu až do února, kdy se schvaluje přesný rozpočet,“ sdělil starosta Světlé Jan Tourek.

Obě města spojuje čtyřicetimilionová půjčka, která půjde na zázemí pro sportovce. „Město si bere čtyřicetimilionovou půjčku na výstavbu sportovní haly. To je nejvýznamnější investiční akce ve Světlé na příští rok,“ pověděl Tourek a dodal, že celkové investice města se pohybují kolem kolem 81 milionů korun.

„My budeme dostavovat zázemí pod tribunami na zimním stadionu. Ten máme od roku 2002 a prostory pod tribunami byly stále nevyužité,“ prozradil Škaryd. Nově by tady mohly vzniknout například šatny pro hokejisty.

Rozpočet Chotěboře i Světlé počítá příští rok i s výdaji rekonstrukci náměstí. „Projektová dokumentace náměstí bude stát dva miliony sedm set tisíc korun,“ vyčíslil starosta Světlé. Samotné opravy náměstí začnou v roce 2020.

Chotěbořské náměstí T.G.M. se dočká rekonstrukce už příští rok. Její předpokládaná cena je kolem dvanácti milionů a podílet se na ní budou i vodovodní a kanalizační sítě.

„Město bude dělat jen povrchové úpravy. To znamená vybudování přístřešků na zastávkách, zúžení výjezdu z náměstí, který jev současný době poměrně nepřehledný a nebezpečný pro chodce, a bude tam vybudovaný přechod. Zároveň dojde k vyzvednutí a zrestaurování kašny,“ vyjmenoval Škaryd.

V obou zmíněných městech počítají v rozpočtech na příští rok i s menšími opravami a investicemi do školství.