Chotěboř si totiž v tomto roce připomíná 750 let od první písemné zmínky. V sobotu na chotěbořském náměstí rovněž padl ojedinělý český rekord, kdy bylo vyraženo 750 pamětních mincí.

„Jsme velmi nadšeni, že se rekordu podařilo dosáhnout. Pokud vím, jde o první pokus tohoto druhu v Česku," uvedla kulturní referentka Cekusu Chotěboř Erika Nováková. Ta dodala, že rekord zapíše pelhřimovská Agentura Dobrý den do České knihy rekordů. Jeden z komisařů této agentury rovněž na sobotní rekord po celý den dohlížel.

Kniha rekordů

„Každý, kdo si chtěl vyrazit vlastní pamětní minci, musel nejprve nahlásit své osobní údaje. Každý si totiž mohl vyrazit pouze jednu minci," vysvětlil komisař agentury Dobrý den Vilém Doležal. Ten podotkl, že chotěbořský rekord se objeví nejen v České knize rekordů, ale také na webových stránkách agentury. „Chotěboř rovněž získá certifikát," konstatoval Doležal.

Lidé si v sobotu mohli vyzkoušet hned dva způsoby ražení mincí, a to buď pomocí speciálního razicího stroje, který zapůjčila mincovna z Jablonce nad Nisou, nebo také ruční raznici. Nápad s překonáním rekordu vymyslela Jana Jiráčková, která pracuje na chotěbořské radnici v odboru regionálního rozvoje.

„Nápad s pamětními mincemi samozřejmě vznikl v souvislosti s chotěbořskými oslavami a také s tím, že v minulosti byly ve městě stříbrné doly," vysvětlila Jiráčková. Ta podotkla, že na jedné straně mince byl motiv města a na druhé pražského groše.

Minci si vyrazil také jedenáctiletý Adam Hanousek z Chotěboře. „Minci si doma vystavím a schovám," řekl Hanousek s tím, že již jednu pamětní minci doma má. „Vůbec to nebylo těžké, jen jsem dvakrát bouchl kladívkem," svěřil se Hanousek.

O něco těžší to však měli lidé, kteří si minci vyrazili pomocí speciálního razicího stroje, kde každý musel zatáhnout za provaz a zvednout závaží, které vážilo čtyřicet kilogramů.

Mimo jiné po celý víkend probíhaly na chotěbořském náměstí různé oslavy, vystoupení a akce. V pátek na zimním stadionu zahrála například kapela No Name a byly oceněny nejvýznamnější osobnosti města. V sobotu na náměstí probíhal bohatý jarmark, pivní soutěže a několik divadelních a tanečních vystoupení. Vše završil velkolepý večerní ohňostroj.

„Velké poděkování patří především lidem, kteří i přes nepříznivé počasí zůstali na náměstí a užívali si oslav," uzavřela Nováková.